Zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych od 27 marca do 9 kwietnia, a także m.in. zakaz działałności salonów fryzjerskich - przewidują opublikowane w Dzienniku Ustaw zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Chodzi o opublikowane w czwartek wieczorem zmiany w rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe obostrzenia mają obowiązywać od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia.

Rozporządzenie wprowadza też zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.

Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Do katalogu osób, które mogą korzystać z usług hotelowych dodano inspektorów Urzędu Transportu Kolejowego, którzy wykonują pracę w terenie - na sieci kolejowej i zapewniają bezpieczeństwo ruchu kolejowego z ramienia nadzorcy.

W uzasadnieniu do rozporządzenie podkreślono, że zmodyfikowane będą też przepisy dotyczące prowadzenia działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn.

Jak zaznaczono, do eksploatacji automatów jest uprawniony jedynie Totalizator Sportowy oraz przedsiębiorcy posiadający koncesje na prowadzenie kasyna naziemnego. Jedyne legalne kasyno internetowe prowadzi zaś tylko Totalizator Sportowy.