Urzędnik resortu sprawiedliwości Majed Garoub zapewnił lokalną gazetę "Makkah", że każda z dwudziestu mianowanych właśnie adwokatek spełniła warunki wymagane do prowadzenia sporów sądowych, a jego instytucja nie dyskryminuje ze względu płeć przy przyznawaniu licencji. Podkreślił także, że coraz więcej absolwentek prawa saudyjskich uczelni ubiega się o zgodę na wykonywanie zawodu.
Mieszkanki Arabii Saudyjskiej z prawniczym wykształceniem mogą ubiegać się o ważne przez pięć lat uprawnienia zawodowe dopiero od października ubiegłego roku, kiedy to do szeregów tamtejszej adwokatury dopuszczono cztery kobiety. Wcześniej miały one jedynie prawo udzielania porad prawnych bez możliwości prowadzenia własnych kancelarii czy występowania przed saudyjskimi sądami, w których skład wchodzą wyłącznie muzułmańscy duchowni. W Arabii Saudyjskiej warunkiem, choć nie gwarancją zdobycia uprawnień, w przypadku obu płci jest dyplom ukończenia studiów prawniczych oraz pięć lat praktyki zawodowej.
Bayan Mahmoud Al-Zahran, pierwsza licencjonowana adwokatka w historii patriarchalnego królestwa, otworzyła własną kancelarię prawną w styczniu w mieście Jeddah, ponad pięciomilionowej metropolii na zachodzie Półwyspu Arabskiego. Właścicielka firmy zapowiedziała, że oprócz sporów z dziedziny prawa pracy i prawa gospodarczego skoncentruje się na walce o ochronę praw saudyjskich kobiet, ponieważ mężczyźni-prawnicy zwykle nie rozumieją ich położenia i trudności, z jakimi się na co dzień borykają.
Mimo zniesienia restrykcji w dostępie do zawodu, prawniczki wciąż obowiązuje nakaz noszenia w sądach hidżabów zakrywających głowę oraz abai, wierzchnich okryć nakładanych na ubranie. Ponieważ służbowe stroje adwokatek bardzo przypominają męskie togi, niektórzy saudyjscy adwokaci postanowili przestać nosić swoje oficjalne ubiory, bojkotując tym samym zalecenie rządu. Abdullah Mousa, prawnik z Jeddah, tłumaczył dziennikowi "Makkah", że jego koledzy nie chcą być posądzeni o naśladowanie kobiet, przyznając jednak, że są to śmieszne wymówki.
Noszenie togi przez adwokatów jeszcze nie jest w Arabii Saudyjskiej obowiązkowe, lecz wskazane, aby podkreślić powagę wykonywanych przez nich obowiązków.
EŚ