statystyki

Jakie prawa na drodze mają rowerzyści?

autor: Danuta Pawłowska20.06.2014, 07:32; Aktualizacja: 09.07.2014, 08:21
Teoretycznie rowerzyście wolno jechać, mając słuchawki na uszach i być całkowicie odciętym od możliwości usłyszenia klaksonu lub innych sygnałów, nie grozi za to mandat.

Teoretycznie rowerzyście wolno jechać, mając słuchawki na uszach i być całkowicie odciętym od możliwości usłyszenia klaksonu lub innych sygnałów, nie grozi za to mandat.źródło: ShutterStock

Ostatnio na osiedlowej alejce zostałem potrącony przez rowerzystę, który twierdził, że ma prawo po niej jeździć. Sam często poruszam się rowerem, ale staram się jeździć po jezdni, choć – przyznaję – czuję się na niej mniej bezpiecznie. Chciałbym jednak mieć pewność, co wolno rowerzyście a czego nie – pisze pan Jacek.

Zasady ruchu drogowego, obowiązki rowerzystów i wszystkich użytkowników dróg publicznych zapisane są w ustawie – Prawo o ruchu drogowym. Choć według kodeksu będąc pełnoletnim, można na rowerze jeździć po drogach bez uprawnień, to znajomość zasad jest konieczna, aby nie tylko samemu być bezpiecznym, ale i nie stwarzać zagrożenia dla innych. Warto też uczyć najmłodszych, jak zachowywać się na drodze, jakie są ich prawa i obowiązki. Dużym wyzwaniem jest, abyśmy jazdę na rowerze zaczęli postrzegać nie tylko jako atrybut zdrowia i sprawności, ale także rozsądku i kultury poruszania się po drogach publicznych.

Dzieci do 10. roku życia mogą jeździć na rowerze tylko po chodnikach, a jeżeli dorosły opiekuje się małym cyklistą, to on także może się po nich poruszać. Jeśli jednak wzdłuż trasy jest ścieżka rowerowa, to oczywiście należy ją wybrać. Prawo dopuszcza także wożenie dzieci w przyczepkach. Pojazd powinien posiadać homologację i odpowiednie oświetlenie, a dyszel łączący rower z przyczepą musi być tak skonstruowany, aby przy wywrotce nie pociągał za sobą siedziska z dzieckiem. Jeśli dorosły wiezie dziecko w przyczepce i jednocześnie opiekuje się drugim jadącym na własnym rowerku, to cała rodzina może jechać chodnikiem. Przewożenie pasażera posadzonego na bagażniku lub w stylowym wiklinowym krzesełku jest po pierwsze niebezpieczne, a po drugie niezgodne z prawem. Można używać tylko fotelików specjalnie do tego przystosowanych.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • bct(2014-07-09 09:23) Zgłoś naruszenie 10

  do kierowca i cyklista oczywiscie ze slyszalem, nawet widzialem jak przez rowerzyste na drodze dochodzilo do powaznego wypadku nie raz. I uwazam, ze wpuszczanie rowerzystow miedzy samochody to totalna glupota, chociazby z powodu roznicy predkosci i trudnosci (dla niektorych) w ocenie odleglosci. Widzialem takze, jak rowerzysta jest w stanie stworzyc gigantyczny korek na drodze jak autobus nie jest w stanie go wyprzedzic a jedzie z predkoscia pieszego. Won z rowerami z drog.

  Odpowiedz
 • kierowca i cyklista(2014-06-22 22:59) Zgłoś naruszenie 10

  Ruszcie tylki na rowery, bo pie...cie jak niedotlenieni. Narzekacie na korki, frustraci w swoich puszkach na kolkach. Czy ktorys slyszal o tym zeby rowerzysta kogos zabil? Ilu kierowcow jest sprawcami ludzkich nieszczesc?

  Odpowiedz
 • 1951(2014-06-20 15:55) Zgłoś naruszenie 00

  ŻADNYCH bo to hołota,wymuszająca drogę gdzie IM się podoba!!!

  Odpowiedz
 • olo(2014-06-20 17:46) Zgłoś naruszenie 00

  I znowu za wiedzę o podstawowych prawach i obowiązkach opisanych w GP muszę płacić. Wstyd !. Za komuny za naukę nie musiałem płacić. Wykorzystałem to. Dziś po 45 latach pracy mam godziwą emeryturę, ale ciągle chcę znać więcej.

  Odpowiedz
 • obserwator(2014-07-09 17:00) Zgłoś naruszenie 00

  A jakie prawa ma pieszy?Czy ma jeszcze jakieś prawa?Jak dochodzić ich , gdy nieodpowiedzialny i nieznający przepisów rowerzysta potrąci go na chodniku i zwyczajnie ucieknie?A potrącony ma założone 6 szwów na rękę i niesprawne kolano.To właśnie spotkało mnie.Policjant stwierdził ,zer powinnam to udokumentować np.zdjęciem lub znaleźć świadków, a najlepiej zatrzymać rowerzystę.Nic dodać , nic ująć.Taki kraj...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane