statystyki

Spółka bez odpowiedzialności

autor: Tomasz Janik30.05.2014, 00:00; Aktualizacja: 30.05.2014, 11:11

Tomasz Janik: Wprowadzenie konstrukcji „spółki kapitałowej bez kapitału” prowadzi do zatarcia różnicy pomiędzy spółkami kapitałowymi a osobowymi, co w wymiarze praktycznym sprowadza się do pytania zasadniczego: jeżeli w spółkach kapitałowych z kapitałem za zobowiązania może odpowiadać spółka, a w osobowych - wspólnik, to kto będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach kapitałowych bez kapitału?

W pierwszej połowie maja Komitet Stały Rady Ministrów przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt założeń do projektu nowelizacji ustawy – Kodeks spółek handlowych. Celem propozycji jest, jak czytamy w liście przewodnim do projektu, „reforma struktury majątkowej spółki z o.o., która ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców w ramach najbardziej powszechnie stosowanej formy spółki kapitałowej, jaką jest spółka z o.o.”. W założeniach planowana nowelizacja wygląda obiecująco: przecież od lat politycy i urzędnicy najwyższych szczebli jak mantrę powtarzają, że konieczne jest zniesienie biurokratycznych barier w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i stworzenie prawa przyjaznego dla przedsiębiorców. Jednak lektura zawartych w dokumencie propozycji jest ogromnym zaskoczeniem.


Pozostało jeszcze 1% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane