statystyki

Prawa socjalne nie dla unijnych migrantów?

21.05.2014, 18:23; Aktualizacja: 21.05.2014, 18:25

Niemieckie urzędy pracy mają prawo odmówić przyznania zasiłku bezrobotnym imigrantom z innych krajów UE, nawet jeśli mieszkali w Niemczech przez kilka lat – wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Melchiora Watheleta.

Odniesieniem dla stanowiska rzecznika TSUE jest sprawa obywatelki Rumunii, która zwróciła się do urzędu pracy w Lipsku o przyznanie pomocy socjalnej dla osób długotrwale bezrobotnych (tzw. Hartz IV). Kobieta wraz z urodzonym już w Niemczech synem mieszka od kilku lat u swojej siostry w Lipsku i jest przez nią utrzymywana. Nigdy nie pracowała ani w Rumunii, ani w Niemczech, a co więcej nie posiada nawet żadnych zawodowych kwalifikacji. Lipski sąd ds. socjalnych, który zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do TSUE, stwierdził, że kobieta nie wyemigrowała ze swojego kraju w poszukiwaniu pracy ani też aktywnie nie poszukuje żadnego zajęcia.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane