statystyki

Co może, a czego nie może zarząd wspólnoty mieszkaniowej

autor: Renata Żaczek31.01.2014, 07:35; Aktualizacja: 31.01.2014, 10:38
Mieszkania Komunalne w Warszawie

Właściciele zobowiązani są do powołania zarządu, gdy w budynku mieszkalnym jest więcej niż siedem lokaliźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Adam Stępień Agencja Gaze

W regulaminie wspólnoty mieszkaniowej istnieje zapis pozwalający występować zarządowi samodzielnie w jej imieniu do sądu z powództwem o zasądzenie zaległych opłat. Czy jest on legalny, czy konieczna jest każdorazowa uchwała wspólnoty udzielająca pełnomocnictwa do wytoczenia powództwa o zapłatę? – pyta pan Janusz. – A jeśli zarząd uzyska korzystny dla siebie wyrok, to czy może wystąpić do komornika o przeprowadzenie egzekucji z wyroku bez odrębnej uchwały wspólnoty udzielającej mu pełnomocnictwa do wystąpienia? – zastawia się czytelnik. Wspólnota nie podjęła też uchwały odnośnie do zawarcia umowy przez zarząd z adwokatem na reprezentację procesową jej spraw. – Czy taka umowa nie przekracza zakresu zwykłego zarządu, a jeśli tak, to czy adwokat występujący w sprawie powoduje nieważność postępowania? – pyta.

Rolą zarządu jest kierowanie sprawami wspólnoty i reprezentowanie jej na zewnątrz oraz w stosunkach pomiędzy wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Ustawa o własności lokali rozróżnia czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające jego zakres. Te pierwsze zarząd podejmuje samodzielnie, drugie wymagają uchwały właścicieli lokali, wyrażającej zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielającej zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Aleksander(2014-11-05 11:40) Zgłoś naruszenie 70

  Niektóre zarządy wspólnot mieszkaniowych naciągając lokatorów na nieuzasadnione koszta utrzymania wspólnoty w ten sposób, ze chodnik położony pól roku temu zrywają i kładą taki sam chodnik, które go znów zrywają i kładą nowy. Wykonawca jest ten sam budowlaniec, który wchodzi z zarządem w osobiste układy finansowe, a ci nakładają na mieszkańców dodatkowe opłaty zasłaniając się, ze uchwała zapadła większością głosów osób, które sympatyzują z zarządem. Co się nie kiedy robi, aby ratować budżety osobiste podczas kryzysu???

  Odpowiedz
 • WIESIA(2017-06-16 09:46) Zgłoś naruszenie 51

  ZARZĄD OSZCZĘDZA NA CENTRALNYM OGRZEWANIU KOSZTEM JEDNEGO MIESZKANIA OGRANICZAJĄC DOPŁYW CIEPŁĄ DO GRZEJNIKA.CZY TAK BEZKARNIE MOŻE DZIAŁAĆ ZARZĄD NA SZKODĘ JEDNEGO MIESZKANIA I GZIE ZGŁOSIĆ TEN PROBLEM POMOCY JEŚLI WIECIE DO KOGO MAM SIĘ ZGŁOSIĆ TO BARDZO PROSZĘ PODPOWIEDZCIE MI BO JUŻ JESTEM U KRESU SIŁ MAM TAK OGRANICZONY DOPŁYW CIEPŁA DO MOJEGO MIESZKANIA JUŻ OD 2011 R.

  Odpowiedz
 • Zielona Brama24.pl(2014-02-05 21:50) Zgłoś naruszenie 32

  Pozew przeciwko dłużnikowi we Wspólnocie nie wymaga uchwały Wspólnoty.
  Taki pozew (o nakaz zapłaty) to czynność tzw. "zwykłego zarządu", gdyż podstawowym obowiązkiem członków wspólnoty jest regularnie płacić zobowiązania. Zarząd powinien to robić automatycznie, czyli wówczas gdy zaległość sięga np. 3-4 miesięcy.
  Zarządca Nieruchomości Warszawa ZIELONA BRAMA24.PL wspomaga Zarządy Wspólnot i właścicieli w sprawnym prowadzeniu spraw finansowych i technicznych. Przyjaźnie i eko-logicznie :-)

  Odpowiedz
 • Anna sobieszczanska(2018-01-13 08:11) Zgłoś naruszenie 30

  Mam prawo podejrzewać ze zarzadca za przyzwoleniem zarządu dziala na szkode wspólnoty. Podjelismy w kilka osob uchwałę aby odwolac zarządcę na zebraniu w drodze indywidualnego zbierania glosow.czy jest ważna. Na zebraniu podjelismy decyzje gdzie bylo 1/5 glosow żeby wsxystkie uchwaly byly w/g g jeden wlasciciel jeden głos bo 30%posiada gmina a zarzadca jest spolka miasta i zawsze glosuje na korzysc zarzadcy. Potem podjelismy dwie uchwaly o odwolaniu uprzedniego zarzadu juz w/g 1 wlasciciel jeden glos i powolalismy tez tak nowy zarząd. Ktory juz od miesiaca preznie pracuje dla dobra wspólnoty. Zarzadca i w/g mnie uprzedni zarzad uwazaja ze dzialamy bez prawnie.uchwaly zostaly podjęte w/ g glosow powyzej 51%BARDZO PROSZE O POMOC W TEJ SPRAWIE

  Odpowiedz
 • Gabi(2014-01-31 11:29) Zgłoś naruszenie 22

  Zarząd ma tyle uprawnień ile otrzymał z Uchwał wspólnoty i zawartych tam pełnomocnictw. Zarząd zwykły to zastępowanie właścicieli, trudno byłoby funkcjonować gdyby umowę miało podpisać 200 właścicieli, ale właściciele uchwałą ustalają główne zapisy umowy, które wpływają na ich zobowiązania. Zarząd ma tyle praw ile ustalą mu współwłaściciele nieruchomości. Należy większą kontrolą objąć deweloperów, którzy przez swoją dominację stosują działania niezgodne z prawem i w rożny sposób oszukują właścicieli.

  Odpowiedz
 • jaro(2017-02-13 23:21) Zgłoś naruszenie 21

  Dawno powinni zmienić przepisy o wspólnocie mieszkaniowej .... gdyż ona nie sprawdzają się w rzeczywistości u mnie w bloku zakladowym adwokaci powykupywali mieszkania za pół ceny rynkowej ....mało tego jeden z nich stał się zarządo wwspólnoty gdzie sprzedal poddasze daeweloperówi za jedno usmo ceny bez zżadnego przetargu tylko poklepywali ssię na wzajem po plecach...wciskając kit ludziom ze są potrzebne pieniądze ...jest toniestety WWARSZAWA gdzie cena mmieszkań to 8000 za m, ludzie są starszej daty nie oorientują się. ?.większość wwłaścicieli wynajmuje tam mieszkania wiec mało się tym interesują co się dzieje.... grupka ludzi siębuntuje ale nie mogo nic zzrobić bo zarząd i administracja nie udziela im dokumentów. Sprawy cywilnej tez nie mog o zzrobić bo ich na to nie stać. ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zuzia(2016-06-30 10:15) Zgłoś naruszenie 13

  Czy prezes wspólnoty, która otrzymała pismo od mieszkańca/ właściciela z prośbą o przedstawienie mu dokumentów finansowych oraz statutu (nikt go nie otrzymał od 3 lat) może to pismo omawiać i komentować poza zebraniami mieszkańców szkalując w ten sposób tą osobę publicznie? Czy można to gdzieś zgłosić. Prezes ma swoich ludzi, którzy ja wspierają krzykiem a nasze prawa w ogóle się nie liczą!!!

  Odpowiedz
 • Onaona(2018-10-17 13:03) Zgłoś naruszenie 10

  Witam ja mam taki problem mieszkam w bloki gdzie jest 8 rodzin. Co do remontow nikt sie z jedna rodzina nie liczyl ze loszty nas przerastaly przestalismy placic remontowe.. Poniewaz gdy my mielismy propozycje nikt nie zgadzal sie z nami... Blok jest docieplony z obu stron z pieniedzy prywatnych a nie ze wspolnoty czy w takim wypadku musze wyregulowac zalegla oplate?

  Odpowiedz
 • Stanislaw(2019-03-05 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  Czy brak kworum na zebraniu Rocznym upowaznia zarzadce do zbierania pelnomocnctw od nieobecnyck czlonkow aby takie zebranie zalegalizowac?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane