Projekt przewiduje też wypłatę jednorazowego świadczenia, które będzie przyznawane w szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych. Zdaniem senatora Bogdana Klicha z PO, ludziom, którzy walczyli o wolną Polskę takie świadczenie po prostu się należy. W jego ocenie Senat dobrze odrobił zadanie, które sobie postawił. „Może trochę za późno, ale ważne, że ta ustawa już jest” - powiedział senator. 

Projekt poparli również senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. W ocenie senatora Roberta Mamątowa z PiS-u działaczom opozycji antykomunistycznej trzeba pomóc, bo wielu z nich znajduje się w złej sytuacji materialnej. „Oni walczyli o demokrację, zapłacili wysoką cenę, a dziś są przez ten system zapomniani” - mówi były opozycjonista. "Musimy o nich pamiętać, dla nich to zrobić" - dodaje.

Projekt ustawy jako inicjatywa legislacyjna Senatu musi jeszcze przejść całą ścieżkę legislacyjną. Intencją senatorów jest, by ustawa weszła w życie tuż przed 25 rocznica wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W ustawie budżetowej na 2014 rok nie ma zapisanych środków na jej realizację.