Księgi wieczyste: wielokrotna sprzedaż nieruchomości będzie utrudniona

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz30.01.2014, 07:46; Aktualizacja: 30.01.2014, 08:33
dom, nieruchomość

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych oznacza w uproszczeniu, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym rozstrzyga treść księgiźródło: ShutterStock

Automatyczne zamieszczanie wzmianek w księgach wieczystych ma utrudnić wielokrotną sprzedaż tych samych nieruchomości

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • nexus(2014-01-30 08:39) Zgłoś naruszenie 00

  słuszna droga

  Odpowiedz
 • :)(2014-01-30 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  ...jak mawiał towarzysz Stalin :)

  Odpowiedz
 • DoradcaRN.pl od 1999(2014-01-30 10:04) Zgłoś naruszenie 00

  To tak proste i oczywiste rozwiązanie doczekało się wreszcie decyzji o jego wdrożeniu. Kupujący mieszkania i inne nieruchomości będą w końcu mieli realną gwarancję legalności transakcji realizowanej w kancelarii notariusza. Wpisy do ksiąg powinny być bezpłatne, tak samo jak wpisy roszczeń dokonywane po umowie przedwstępnej w kancelarii notariusza. Wiszące w księgach wzmianki o wnioskowaniu o wpis roszczenia w związku z zawarciem umowy przedwstępnej odejdą tym samym w niebyt, a obrót nieruchomościami stanie się znacznie bezpieczniejszy.

  Odpowiedz
 • sambor(2014-01-30 10:45) Zgłoś naruszenie 00

  do 3. Jeżeli chodzi o darmowe wpisy do ksiąg wieczystych - jest to czynność sądowa podobnie jak prowadzenie procesu na podstawie opłaconego należycie pozwu. Ponadto samo złożenie drogą elektroniczną przez notariusza wniosku o wpis do księgi wieczystej w tym samym dniu co sporządzenie aktu notarialnego ( i to jest dobre rozwiązanie) nie spowoduje, że tego samego dnia wpis ten nastąpi, a więc wzmianka o wniosku może w księdze wieczystej wisieć wiele tygodni.

  Odpowiedz
 • bolid(2014-01-30 11:21) Zgłoś naruszenie 00

  To wszystko nie ma sensu, o ile rękojmia wiary publicznej chronić będzie, w przypadku wielokrotnej sprzedaży, tego, kto kupił ostatni. Przypominam też, że póki co wydruk internetowy KW nie ma charakteru dokumentu urzędowego. Dodatkowo żeby było śmieszniej mimo urzędowego charakteru odpisu księgi wieczystej (tego z pieczątkami, podpisami itd..), rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych dotyczy stanu ujawnionego w księdze wieczystej a nie w odpisie z księgi. (zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 8 lipca 2010 roku (II CSK 100/10). Czyli odpis KW, to tylko parę bezużytecznych kartek papieru i jak przyjdzie co do czego, to rękojmia nie chroni tego, co tam jest wpisane, a na podgląd internetowy nie można się powoływać, bo nie ma on charakteru urzędowego.Tak naprawdę, w chwili obecnej, księgi wieczyste nie zapewniają żadnej ochrony.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-01-30 13:30) Zgłoś naruszenie 10

  Pozoracja i kręcenie lodów na tzw. informatyzacji . I eliminacja materialnych dowodów szwindli i złodziejstwa .

  Odpowiedz
 • RP(2014-02-25 11:13) Zgłoś naruszenie 00

  Do bolida, tego kto kupił pierwszy chroni.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane