Gdybym mógł zmienić jeden przepis, to w pierwszej kolejności zacząłbym od kompleksowego uporządkowania systemu prawa ochrony środowiska w formie kodeksu- mówi Piotr Korzeniowski, kierownik Zakładu Prawa Ochrony Środowiska, WPiA UŁ.

Pojedyncze zmiany jednego przepisu lub jednego aktu prawnego stały się niestety dominującą metodą błędnego „poprawiania ” prawa ochrony środowiska. W zdecydowanej większości systemów prawa państw członkowskich UE można obserwować proces integracji i uproszczenia przepisów prawa ochrony środowiska z akcentem na procesy konsolidacji i kodyfikacji.
Rosnąca ilość regulacji prawnych rodzi pilną potrzebę zmniejszenia ich liczby, poprawienia jakości, uchylenia pewnych przepisów oraz ogólnego usprawnienia procesu legislacyjnego w obszarze prawa ochrony środowiska. Równolegle coraz bardziej widoczny jest problem nieskuteczności lub słabej skuteczności norm prawnych chroniących środowisko. Lekarstwem na ten stan stało się chaotyczne wprowadzanie kolejnych nowelizacji. W procesie legislacyjnym praktyką niestety dominującą jest też mechaniczne wprowadzenie jakiegoś przepisu lub aktu prawnego z pominięciem skutków, jakie jego działanie spowoduje w całym systemie prawa ochrony środowiska. Zgadzam się, że konieczność częstych nowelizacji aktów normatywnych dotyczących ochrony środowiska wynika z ciągłej zmiany stosunków społecznych, gospodarczych i politycznych. Jest to sytuacja niezależna od prawodawcy. Dodatkowo niektóre akty prawne chroniące środowisko szybciej dezaktualizują się, niż to ma miejsce w innych dziedzinach prawa. W takich okolicznościach powstaje konieczność szybkiej zmiany dopiero co wprowadzonych w życie aktów normatywnych. Przykładem mogą być nieustające nowelizacje ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i eksperymentowanie nad kształtem modelu prawnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
Nie powinniśmy akceptować braku systemowego podejścia do zmian prawa ochrony środowiska. W obecnej sytuacji należy podjąć działania formalno – organizacyjne mające na celu uporządkowanie prawa ochrony środowiska zmierzające w kierunku jego kodyfikacji.