statystyki

FOR: obowiązek raportowania o CSR jest niepotrzebny

23.01.2014, 15:36; Aktualizacja: 23.01.2014, 16:05

Nałożenie na firmy wymogu raportowania ich działań na rzecz ochrony środowiska i społeczeństwa zwiększy biurokrację i fasadowość CSR - ostrzegają eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Parlament Europejski i Rada pod koniec grudnia ubiegłego roku przedłożyły wspólny projekt Dyrektywy o zarządzaniu korporacyjnym dot. ujawniania informacji o kwestiach niefinansowych i różnorodności przez pewne duże firmy i grupy. Znalazła się w nim propozycja, aby firmy, które zatrudniają więcej niż 500 pracowników i mają całkowity bilans roczny przekraczający 20 mln euro lub obrót netto powyżej 40 mln euro, informowały w rocznym sprawozdaniu o swoich dokonaniach na polu CSR, czyli tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu. Chodzi przede wszystkim o zaangażowanie przedsiębiorstw w działalność na rzecz środowiska, pracowników, poszanowania praw człowieka i przeciwdziałania korupcji. Ponadto każda duża firma musiałaby wykazać, w jaki sposób dba o różnorodność zatrudnianych pracowników w takich aspektach jak wiek, płeć czy pochodzenie geograficzne. Wprawdzie obecny projekt dyrektywy na razie nie precyzuje sankcji za niestosowanie CSR, to jednak wiadomo, że firmy, które nie wprowadzą odpowiednich praktyk będą musiały „podać wyjaśnienie uzasadniające taką decyzję”.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane