Senatorowie uchwalili bez poprawek, zmiany w systemie emerytalnym. Zgodnie z nowymi przepisami przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki emerytalnej do OFE, czy całość do ZUS.

Ustawa przewiduje, że ubezpieczeni otrzymają prawo wyboru, czy chcą, by część ich składki była jak dotąd odprowadzana do OFE, czy też przekazywana na subkonto w ZUS. Decyzja w tej sprawie będzie musiała zostać podjęta w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. Brak oświadczenia o dalszym przekazywaniu składki do OFE, będzie traktowany jako wybór ZUS. Od 2016 r. ubezpieczeni będą mogli raz na cztery lata, pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca, zmienić zdanie.

Zgodnie z nowymi przepisami środki przeniesione do ZUS mają być waloryzowane o średnioroczny wzrost PKB w ostatnich 5 latach. Ustawa przewiduje również, że osoby, które pozostaną w OFE, będą przekazywały do niego 2,92 proc. pensji brutto, a nie 3,5 proc. jak obecnie.

Ponadto obniżone o połowę mają zostać opłaty pobierane przez OFE od składek. Także o połowę mają spaść pobierane przez ZUS opłaty za przekazywanie składek.

Co więcej wprowadzony zostanie tzw. suwak bezpieczeństwa, zgodnie z którym środki osób, które wybrały OFE, przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą stopniowo przenoszone do ZUS.

Zmieni się także polityka inwestycyjna OFE. Fundusze przekażą do ZUS posiadane obligacje skarbowe i nie będą mogły w nie inwestować. Będą mogły natomiast więcej inwestować w akcje giełdowych spółek, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

PS/źródło:Senat RP

Zobacz także:

TK: Prezydent powinien udostępnić opinie dotyczące OFE