Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt obszernej nowelizacji Kodeksu karnego, która ma doprowadzić do częstszego orzekania przez sądy kar ograniczenia wolności oraz grzywien, w stosunku do kary pozbawienia wolności w zawieszeniu.
Z danych resortu wynika, że obecnie kary pozbawienia wolności w zawieszeniu stanowią ponad 56 proc. wszystkich orzeczonych kar, co czyni z Polski lidera europejskiego rankingu w tym zakresie. Dla porównania kary bezwzględnego więzienia stanowią już tylko 11 proc., kary ograniczenia wolności- 13 proc., a grzywny - 20 proc.
MS proponuje zmiany, które mają odwrócić ten niekorzystny trend.
Wprowadzona zostanie dyrektywa określająca pierwszeństwo kar wolnościowych ( grzywny i ograniczenia wolności) wobec kary pozbawienia wolności, w tym również wobec kary w zawieszeniu. „Będzie ona dotyczyła przestępstw zagrożonych karą do 5 lat pozbawienia wolności np. kradzieży”- wskazuje resort.
Kary wolnościowe będą mogły zostać orzeczone także wobec sprawców przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 8, np. oszustw.
Zgodnie z projektem kara ograniczenia wolności będzie obejmować nowe formy. Obok obecnego wykonywania pracy lub potrącenia z wynagrodzenia, może polegać na obowiązku pozostawania w określonym miejscu z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego.
MS zapowiada także zwiększenie skuteczności grzywny. Zgodnie z projektem cel ten ma zostać osiągnięty poprzez obowiązkowe wpisanie zalegającego dłużnika do rejestru dłużników i Biur Informacji Gospodarczej. "Ma to spowodować zwiększenie dolegliwości kary, a tym samy zwiększenie motywacji do spłaty grzywny"- argumentuje resort.
Nowelizacja ma także określić nowe zasady wymierzania środków zabezpieczających oraz zastąpić oddzielną ustawę o wykonaniu kary w systemie dozoru elektronicznego poprzez wpisanie tego dozoru w system kar, środków karnych i zabezpieczających.
Zmiany w polityce karnej mają wejść w życie na początku 2015 r. Aktualnie projekt kierowany jest do konsultacji społecznych.
Paulina Szewioła
Zobacz także: