Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała pisma w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości, Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, Prezesa Krajowej Rady Notarialnej, Prezesa Krajowej Rady Komorniczej oraz Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

„W naszej ocenie możliwość wprowadzenia usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami podczas testów i egzaminów dotyczących aplikacji prawniczych ma charakter systemowy, a obecne przepisy dotyczące tej materii są niekonsekwentne i niespójne” - mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC.

„Niezrozumiałe jest różnicowanie sytuacji osób z niepełnosprawnościami w zależności od tego jaki rodzaj aplikacji chcą odbyć i jaki zawód prawniczy w przyszłości chcą wykonywać” - dodaje.

Zdaniem HFPC brak dostosowań dla osób z niepełnosprawnościami na etapie aplikacji prawniczych stanowi istotny wyłom w procesie kształcenia i zdobywania kwalifikacji zawodowych przez takie osoby. Jest to szczególnie widoczne w kontekście uprawnień przyznanych osobom z niepełnosprawnościami na etapach kształcenia podstawowego, gimnazjalnego, licealnego, a także na poziomie szkolnictwa wyższego- czytamy w wystąpieniu Fundacji.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Osoby niepełnosprawne dostaną więcej czasu na egzaminie zawodowym