W dwa lata już nie staniesz się prawnikiem. To koniec ze skróconymi studiami

autor: Urszula Mirowska-Łoskot14.01.2014, 07:30; Aktualizacja: 14.01.2014, 08:26
książki, okulary, prawo

Prawo na studiach uzupełniających magisterskich będzie prowadzone tylko w zakresie określonej specjalizacjiźródło: ShutterStock

Prawo i prawo kanoniczne będą prowadzone tylko w trybie jednolitym pięcioletnim magisterskim

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • k(2014-01-14 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    1. Znowu same niejasności..., 2. w innych krajach jest taka możliwość, w których, ale w innych krajach jest też wiele innych podobno lub rzeczywiście możliwości, przynajmniej były ?, 3. może np. rok kształcenia by zostać prof... dlaczego nie ? wszędzie przecież chodzi o pieniądze i o stołki, przynajmniej wielu „Studia prawnicze w skróconym trybie cieszyły się ogromną popularnością, te uczelnie, które zdecydowały się na ich uruchomienie, zarobiły na nich”, kto konkretnie by zarobił, ile i za co ?

    Odpowiedz
  • jurek(2014-01-14 12:04) Zgłoś naruszenie 11

    Swoi dyplomy już przez dwa lata dostali, więc trzeba i należy zlikwidować. Ale kto ten idiotyczny sposób kształcenia zaakceptował ? Warto by listę takich absolwentów zobaczyć i wszystko będzie jasne

    Odpowiedz
  • er32(2014-01-14 13:33) Zgłoś naruszenie 00

    nie staniesz sie prawnikiem ale staniesz sie lekarzem
    ot to sie poprawilo

    Odpowiedz
  • adam(2014-01-14 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    no tak..zacząłem studia w październiku i teraz k...co???

    Odpowiedz
  • kazimierz(2014-01-14 14:42) Zgłoś naruszenie 10

    zostań politykiem kub wyjedź do londynu

    Odpowiedz
  • mw(2014-01-14 15:02) Zgłoś naruszenie 67

    Z całym szacunkiem... 2-letnie studia prawnicze to karykatura prawdziwych studiów prawniczych i droga do dewaluacji zawodów związanych z prawem...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • w dwa lata prawnikiem?(2014-01-14 15:23) Zgłoś naruszenie 92

    Przecież Szechter był prokuratorem już po 8 miesiacach kursu NKWD w Kiejbuszewie.

    Odpowiedz
  • były polak(2014-01-14 15:57) Zgłoś naruszenie 01

    JUREK dokładnie tak jal mówisz!!!Ci co mieli zrobić juz zrobili i koniec to POlska właśnie

    Odpowiedz
  • prawnik(2014-01-14 22:55) Zgłoś naruszenie 64

    Takie komentarze są żałosne - zapraszam do uczestnictwa w zajęciach na prawie 3 letnim. Program jest ten sam, ilość godzin również. Ciekawe dlaczego Polacy są tak zawistni i zaściankowi. Mądrzy ludzie nim się wypowiedzą dokonują weryfikacji informacji, a nie kierują się zacietrzewieniem . Jestem po studiach administracyjnych na Uniwersytecie, materiał przerabiany podczas moich studiów pokrywał się w 99 % procentach z materiałem na studiach prawniczych, teraz uczęszczam na zajęcia na prawie 3 letnim - wybaczcie, ale jestem świadom, że moja wiedza przewyższa nie jedną osobę kończącą studia prawnicze 5- letnie.

    Odpowiedz
  • Bruthus(2014-01-14 22:56) Zgłoś naruszenie 21

    Primo, żaden rocznik dwuletnich studiów prawniczych jeszcze nie skończył, pierws,y wyjdzie dopiero w czerwcu tego roku. Secundo tylko jedna szkoła wyższa w Polsce prowadzi studia dwuletnoe, dwoe szkoły dwu i pół letnie, a i tak obrywają studenci pierwszej uczelni w Polsce, która wprowadziła drugi stopień studiów prawniczych czyli UG i to w systemie trzyletnim. Woęc komentarze w stylu dewaluacja zawodów prawniczych jest bezpodstawna, ponieważ na tych studiach w większości srudiują osoby po magisterce z administracji, więc noe rozumiem nadal tego szumu. Co do udostępniania list studentów są dostępne powszechnie w necie, trzeba tylko włożyć kilka sekund wysiłku i wygooglować. Zresztą za rok zpbaczymy jak absolwenci prawa zaocznego z UG poradzą sobie z egzaminami wstępnymi na aplikacje i wtedy będzie można dopiero wyciągnąć wnioski. A wiem sam po sobie jako student tego kierunku, że poprzeczka jaką nam postawiono na tych studiach jest bardzo wysoka, a materiał musimy opanować dwa razy szybciej niż studenci studiów stacjonarnych, bądź 5cio letnich zaocznych. Więc polecam najpierw dokształcić się w kwestii a nie hejtować rodem uczniaków na poziomie intelektualnym gimnazjum.

    Odpowiedz
  • kejt(2014-01-15 02:28) Zgłoś naruszenie 10

    Jeśli Prawniku uwazasz siebie za takiego geniusza to po co marnowales 3 lata na adminie? I nie opowiadaj glupstw ze material się pokrywal z materialem na prawie - bo i owszem przedmioty i podręczniki te same, ale ilosc materialu nieporównywalnie mniejszy...

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-01-15 06:19) Zgłoś naruszenie 11

    Prawda jest taka, że zależy też od uniwersytetu, ale z reguły prawo=80% administracja, mniej jest prawa karnego, cywilnego i procedur do tego, ale więcej lub dokładniej jest przerabiana administracja cała i postępowanie, ale wszystkie przedmioty, gdzie jest publiczne np. międzynarodowe, finansowe, konstytucyjne są takie same i nawet razem piszą poprawki i niekiedy egzaminy.

    Odpowiedz
  • IIs(2014-01-15 09:42) Zgłoś naruszenie 12

    Nie pierwsza uczelnia, i było to już dawno. Wrocławski, Lubelski, Łódzki już mieli to dużo wcześniej, wielu prawników tam kończyło II stopień po 2,5 roku, późniejsze egzaminy wstępne, aplikację i egzamin zawodowy kończyli bez problemów. Prawda jest taka, że to nie papier czyni prawnika, ale jego zaangażowanie. Każdy jednak powinien zdać państwowy egzamin zawodowy, nawet bez aplikacji, jak ma wiedzę i doświadczenie to poradzi sobie, jak nie ma i nie potrafi zdać, to niech nie pcha i nie ważne czy jest po Psiej Wółce czy renomowanym UJ.

    Odpowiedz
  • IIs(2014-01-15 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    A kejt - może rodziców nie było stać na 5 letnie dzienne i musiał potem pracować by skończyć drugi stopień, nie każdy ma luksus mieszkania w miejscowości z uniwerkiem. Co, tylko dzieci bogatszych mają prawo?

    Odpowiedz
  • xx(2014-01-15 10:18) Zgłoś naruszenie 21

    studiuje na skróconych studiach prawniczych z 5 lat do 3,5 roku (magisterskie). osobiscie jestem zadowolona. co prawda większosc materiału musimy przerobic sami w domu ale tak naprawde zalezy od nas czy rzeczywiscie chcemy sie czegos nauczyc czy tylko zalezy nam na papierku. i tak wszystko wyjdzie w praktyce. nie uwazam zebysmy byli "gorsi". testy na aplikacje sa dla wszystkich takie same :)

    Odpowiedz
  • Gość(2014-01-15 10:24) Zgłoś naruszenie 22

    Dlaczego wykształceni ludzie, za których uważam obecnych Prawników po studiach 5-letnich ( na codzień współpracuję z nimi zawodowo od 10 lat), przed wydaniem krytycznych opinii na temat poziomu wyniesionej wiedzy przez osoby kończące studia w systemie uzupełniającym, nie przanalizują pod kątem merytorycznym zakresu materiału i godzin zajęć studiów 5-letnich i 3-letnich? Wystarczyłoby 15 min na wyciągnięcie wniosków w pozytywnym kierunku studiów 3-letnich. Szanowni Państwo zakres materiału i łączna ilośc godzin jest porównywalna- wyłączając "michałki" tzw zapychacze planu, które osoby kończące inne uczelnie miały w szerszym zakresie niż na studiach 5- letnich prawa. Skrócony czas studiów 3-letnich wynika z cotygodniowych zjazdów (5-letnie studia maja zjazdy co 2 tygodnie) i większej ilości godzin odbywających się na jednym zjeździe niż na studiach 5-cioletnich. Powoduje to, że osoby 3-letnich mają trudniejsze zadanie, polegające na przyswojeniu i zaliczeniu tego samego materiału u tych samych wykładowców. Nastawienie wykładowców, którzy prowadzą te same zajęcia w obydwu systemach studiowania jest takie, ze od wszystkich wymagają takiego samego poziomu wiedzy w celu zaliczenia przedmiotu. No i do jest super podejście wykładowców! Tak trzymać! Można w nieskończoność dywagować na temat wyniesionej wiedzy studentów obydwoch systemów 5-letnich (zjazdy co 2 tygodnie) i 3 -letnie (zjazdy w każdym tygodniu), a życie i tak najuczciwiej zweryfikuje wiedzę tych wszystkich osób. Poczekajmy do pierwszego roku egzaminów na aplikacje, w którym studenci studiów 3-letnich bedą mieli szansę merytoryczną udowodnić swój poziom uzyskanej wiedzy. Studentka studiów 3-letnich UG. Pozdrawiam:)

    Odpowiedz
  • Ryszard(2014-01-15 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Dobry prawnik, to prawnik po 5-letnich, jednolitych studiach magisterskich, następnie po aplikacji lub doktoracie. Prawnik po 3-letnich studiach, to żaden prawnik. Wiem coś na ten temat.

    Odpowiedz
  • hal(2014-01-15 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    "Poczekajmy do pierwszego roku egzaminów na aplikacje, w którym studenci studiów 3-letnich bedą mieli szansę merytoryczną udowodnić swój poziom uzyskanej wiedzy."

    Nic nie udowodnią, egzamin wstępny na aplikację to zwyczajny prosty test, który bynajmniej nie sprawdza merytorycznie poziomu uzyskanej wiedzy.

    Odpowiedz
  • gość(2014-01-15 14:32) Zgłoś naruszenie 11

    Jednak do tego "zwyczajnego prostego testu" jakaś wiedza jest potrzebna, nawet jeśli komuś uda sie go pozytywnie zaliczyć bez jakiegoś większego przygotowania czy powtórzenia to później podczas trwania aplikacji nasz poziom wiedzy zostanie sprawdzony, bo wbrew pozorom na aplikacji wcale nie jest tak łatwo :)

    Odpowiedz
  • maestro(2014-01-15 18:06) Zgłoś naruszenie 11

    21: gość z IP: 188.117.149.* (2014-01-15 14:32) - niekoniecznie, już czysto statystycznie na starcie masz 33% prawidłowych odpowiedzi, czyli 50 pkt, a więc by mieć dwa razy lepszy wynik, tak by zdać na aplikację, wystarczy być niewiele lepszym, niż średnio rozgarnięty szympans.
    Podczas aplikacji poziom wiedzy również nie będzie sprawdzony, bo na kolokwiach również są testy.
    W ogóle aplikacja już nie sprawdza czegokolwiek, a jej ukończenie nie daje absolutnie nic.

    Odpowiedz