W dwa lata już nie staniesz się prawnikiem. To koniec ze skróconymi studiami

autor: Urszula Mirowska-Łoskot14.01.2014, 07:30; Aktualizacja: 14.01.2014, 08:26
książki, okulary, prawo

Prawo na studiach uzupełniających magisterskich będzie prowadzone tylko w zakresie określonej specjalizacjiźródło: ShutterStock

Prawo i prawo kanoniczne będą prowadzone tylko w trybie jednolitym pięcioletnim magisterskim

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • michu_12(2018-10-15 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę, że ustawa jest dyskryminująca w stosunku do osób, które po ukończeniu studiów licencjackich na kierunku prawo chciałyby kontynuować naukę na innym kierunku pokrewnym, nie koniecznie na kierunku prawo. Ponadto wielu studentów po ukończeniu studiów licencjackich w danym mieście decyduje się na dokończenie studiów magisterskich na innej uczelni. W przypadku studiów prawniczych nie jest to możliwie z uwagi na to, że nie istnieje podział, studiów na dwustopniowe i konieczne byłoby zaczynanie studiów od początku. Trochę mi to przypomina rozpaczliwą walkę środowisk Strzembosz-Rymar w celu dalszego blokowania zawodów prawniczych. Być może lobbing Lusitii i część środowisk Kastowych ma tutaj swój wpływ.

    Odpowiedz
  • Tomaszek(2014-08-02 10:34) Zgłoś naruszenie 62

    Ukonczylem administracje dyplom u prof leszka leszczynskiego umcs - kto w temacie ten wie o co chodzi - rozpoczalem tzw sup czyli studia uzupelniajace prawnicze 2 letnie na umcsie zrezygnowalem po pierwszym roku mimo iz dobrze mi szlo) powody? Nie pochodze z rodziny prawniczej nie mialem zaplecza finansowego to raz dwa praca i ciagle problemy z wyjazdami - wyklady co prawda sob- niedz co dwa tyg ale niestety czesto musialem w pracy siedziec nawet w niedziele w koncu sie poddalem niestety powiem wiecej pracuje w prokuraturze 10 lat chcialbym jeszcze raz rozpoczac i w koncu ukonczyc to co chcialem kiedys ale czekalem na to ze gdzies blizej mojego miejsca zamieszkania powstanie 2letni sup gdyz to sa dodatkowe spore koszty a tu niestety lobby znow dziala ... W polsce tylko sie ludziom utrudnia dodam zesup na umcsie byl TYLKO dla mgr administracji

    Odpowiedz
  • student(2014-05-04 13:41) Zgłoś naruszenie 03

    Wynik egzaminów na aplikacje nie będzie żadnym miernikiem. Oczywiście, że nikt z takich uzupełniających studiów nie dostanie się na aplikacje, ale czy o to chodzi. Przypominamy, że jest to prywatna szkoła. Można bez problemu w internecie ile osób po prywatnym prawie dostaje się na aplikacje. Na w krajowej szkole sądownictwa i prokuratury nie było jeszcze takiego przypadku, ale na aplikacje radcowska i adwokacką w niektórych miastach zdarzają się takie przypadki.A na rzecznika patentowego, jeżeli się nie mylę było ich całkiem sporo. więc osoby które tak to oburza powinny zdać sobie sprawę, że to nie jest uniwersytet. A w pogłębianiu do innych uczelni prywatnych wypadały bardzo dobrze.

    Odpowiedz
  • MM(2014-03-03 09:47) Zgłoś naruszenie 22

    Mam nadzieję, że zostaną studia II stopnia na UG w 3 lata...

    Odpowiedz
  • ......(2014-02-06 17:35) Zgłoś naruszenie 10

    No chyba nie tylko to.bo musi jeszcze wprowadzic zniesienie prac mgr i jednolity w skraju kraju egzamin mgr.Dyskusja tylko czy bedzie on panstwowy.Na dodatek studia prawnicze prowadzone sa wylacznie w jednolitym programie studiow na terenie UE,...a nie tych ktore chca uczelnie.,

    Odpowiedz
  • 212(2014-01-27 09:05) Zgłoś naruszenie 33

    Jestem za skróconymi studiami prawniczymi (np. 3-letnimi) dla magistrów po innych kierunkach (dowolnych).

    Odpowiedz
  • maciek(2014-01-22 22:57) Zgłoś naruszenie 83

    powtarzają jak mantrę, że kosmotolodzy chcą zostać adwokatami... A TO JAKAŚ BZDURA!!! 90 % studentów na 2,5 letnim prawie jest magistrami lub po licencjatach ADMINISTRACJI. Jeszcze w 2003 roku można było po administracji studiować uzupełniająco 2 letnie prawo i zdobyć magistra prawa. TO żadna nowość!!! A teraz nagle, lobby prawnicze ma problem. A czy wśród palestry nie znajdzie się taki adwokat 5+2, który dodatkowo dobrze sobie radzi? A połowa "studencików" na obecnych jednolitych studiach prawa to żal patrzeć, nie wiedzą czego i po co się uczą... SWOJĄ DROGĄ CIEKAWE JAK ROZPORZĄDZENIE ODNIESIE SIĘ DO STUDIÓW KTÓRE JUŻ TRWAJĄ i to nie jako specjalistyczne, tylko ogólne... Kto komu będzie płacił odszkodowanie, a może nie obejmie to już studiujących...

    Odpowiedz
  • Śpiący(2014-01-19 01:59) Zgłoś naruszenie 10

    Odpowiedź do "mgr dministracji i student 2,5 prawa" z góry przepraszam za niemiły ton mojej wypowiedzi, ale skoro studiujesz prawo i w tym roku masz uzyskać tytuł magistra ( nawet po tych studiach II stopnia ) a ponadto ukończyłeś administrację I i II stopnia ( na której to ponoć jest tak samo jak na prawie ) to sam powinieneś znać odpowiedź na swoje pytanie...

    Odpowiedz
  • mgr dministracji i student 2,5 prawa(2014-01-16 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    A co z osobami, które kończą 2, 5 letnie studia podyplomowe lub zaczęły 3,5 letnie z prawa - po 5 letnich studiach administracji. Czy tym osobą pozwoli się ukończyć w tym roku studia mgr ? I czy te osoby będą mogły ubiegać się o aplikację? Bo taki był zamiar podjęcia nauki. Tym bardziej, że po administracji 5 lat studiów nie można znaleźć pracy jest to jedyna szansa aby pracować samodzielnie w zawodzie radcy lub adwokata. Pozdrawiam
    Proszę o komentarz :)

    Odpowiedz
  • maestro(2014-01-15 18:06) Zgłoś naruszenie 11

    21: gość z IP: 188.117.149.* (2014-01-15 14:32) - niekoniecznie, już czysto statystycznie na starcie masz 33% prawidłowych odpowiedzi, czyli 50 pkt, a więc by mieć dwa razy lepszy wynik, tak by zdać na aplikację, wystarczy być niewiele lepszym, niż średnio rozgarnięty szympans.
    Podczas aplikacji poziom wiedzy również nie będzie sprawdzony, bo na kolokwiach również są testy.
    W ogóle aplikacja już nie sprawdza czegokolwiek, a jej ukończenie nie daje absolutnie nic.

    Odpowiedz
  • gość(2014-01-15 14:32) Zgłoś naruszenie 11

    Jednak do tego "zwyczajnego prostego testu" jakaś wiedza jest potrzebna, nawet jeśli komuś uda sie go pozytywnie zaliczyć bez jakiegoś większego przygotowania czy powtórzenia to później podczas trwania aplikacji nasz poziom wiedzy zostanie sprawdzony, bo wbrew pozorom na aplikacji wcale nie jest tak łatwo :)

    Odpowiedz
  • hal(2014-01-15 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    "Poczekajmy do pierwszego roku egzaminów na aplikacje, w którym studenci studiów 3-letnich bedą mieli szansę merytoryczną udowodnić swój poziom uzyskanej wiedzy."

    Nic nie udowodnią, egzamin wstępny na aplikację to zwyczajny prosty test, który bynajmniej nie sprawdza merytorycznie poziomu uzyskanej wiedzy.

    Odpowiedz
  • Ryszard(2014-01-15 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Dobry prawnik, to prawnik po 5-letnich, jednolitych studiach magisterskich, następnie po aplikacji lub doktoracie. Prawnik po 3-letnich studiach, to żaden prawnik. Wiem coś na ten temat.

    Odpowiedz
  • Gość(2014-01-15 10:24) Zgłoś naruszenie 22

    Dlaczego wykształceni ludzie, za których uważam obecnych Prawników po studiach 5-letnich ( na codzień współpracuję z nimi zawodowo od 10 lat), przed wydaniem krytycznych opinii na temat poziomu wyniesionej wiedzy przez osoby kończące studia w systemie uzupełniającym, nie przanalizują pod kątem merytorycznym zakresu materiału i godzin zajęć studiów 5-letnich i 3-letnich? Wystarczyłoby 15 min na wyciągnięcie wniosków w pozytywnym kierunku studiów 3-letnich. Szanowni Państwo zakres materiału i łączna ilośc godzin jest porównywalna- wyłączając "michałki" tzw zapychacze planu, które osoby kończące inne uczelnie miały w szerszym zakresie niż na studiach 5- letnich prawa. Skrócony czas studiów 3-letnich wynika z cotygodniowych zjazdów (5-letnie studia maja zjazdy co 2 tygodnie) i większej ilości godzin odbywających się na jednym zjeździe niż na studiach 5-cioletnich. Powoduje to, że osoby 3-letnich mają trudniejsze zadanie, polegające na przyswojeniu i zaliczeniu tego samego materiału u tych samych wykładowców. Nastawienie wykładowców, którzy prowadzą te same zajęcia w obydwu systemach studiowania jest takie, ze od wszystkich wymagają takiego samego poziomu wiedzy w celu zaliczenia przedmiotu. No i do jest super podejście wykładowców! Tak trzymać! Można w nieskończoność dywagować na temat wyniesionej wiedzy studentów obydwoch systemów 5-letnich (zjazdy co 2 tygodnie) i 3 -letnie (zjazdy w każdym tygodniu), a życie i tak najuczciwiej zweryfikuje wiedzę tych wszystkich osób. Poczekajmy do pierwszego roku egzaminów na aplikacje, w którym studenci studiów 3-letnich bedą mieli szansę merytoryczną udowodnić swój poziom uzyskanej wiedzy. Studentka studiów 3-letnich UG. Pozdrawiam:)

    Odpowiedz
  • xx(2014-01-15 10:18) Zgłoś naruszenie 21

    studiuje na skróconych studiach prawniczych z 5 lat do 3,5 roku (magisterskie). osobiscie jestem zadowolona. co prawda większosc materiału musimy przerobic sami w domu ale tak naprawde zalezy od nas czy rzeczywiscie chcemy sie czegos nauczyc czy tylko zalezy nam na papierku. i tak wszystko wyjdzie w praktyce. nie uwazam zebysmy byli "gorsi". testy na aplikacje sa dla wszystkich takie same :)

    Odpowiedz
  • IIs(2014-01-15 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    A kejt - może rodziców nie było stać na 5 letnie dzienne i musiał potem pracować by skończyć drugi stopień, nie każdy ma luksus mieszkania w miejscowości z uniwerkiem. Co, tylko dzieci bogatszych mają prawo?

    Odpowiedz
  • IIs(2014-01-15 09:42) Zgłoś naruszenie 12

    Nie pierwsza uczelnia, i było to już dawno. Wrocławski, Lubelski, Łódzki już mieli to dużo wcześniej, wielu prawników tam kończyło II stopień po 2,5 roku, późniejsze egzaminy wstępne, aplikację i egzamin zawodowy kończyli bez problemów. Prawda jest taka, że to nie papier czyni prawnika, ale jego zaangażowanie. Każdy jednak powinien zdać państwowy egzamin zawodowy, nawet bez aplikacji, jak ma wiedzę i doświadczenie to poradzi sobie, jak nie ma i nie potrafi zdać, to niech nie pcha i nie ważne czy jest po Psiej Wółce czy renomowanym UJ.

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-01-15 06:19) Zgłoś naruszenie 11

    Prawda jest taka, że zależy też od uniwersytetu, ale z reguły prawo=80% administracja, mniej jest prawa karnego, cywilnego i procedur do tego, ale więcej lub dokładniej jest przerabiana administracja cała i postępowanie, ale wszystkie przedmioty, gdzie jest publiczne np. międzynarodowe, finansowe, konstytucyjne są takie same i nawet razem piszą poprawki i niekiedy egzaminy.

    Odpowiedz
  • kejt(2014-01-15 02:28) Zgłoś naruszenie 10

    Jeśli Prawniku uwazasz siebie za takiego geniusza to po co marnowales 3 lata na adminie? I nie opowiadaj glupstw ze material się pokrywal z materialem na prawie - bo i owszem przedmioty i podręczniki te same, ale ilosc materialu nieporównywalnie mniejszy...

    Odpowiedz
  • Bruthus(2014-01-14 22:56) Zgłoś naruszenie 21

    Primo, żaden rocznik dwuletnich studiów prawniczych jeszcze nie skończył, pierws,y wyjdzie dopiero w czerwcu tego roku. Secundo tylko jedna szkoła wyższa w Polsce prowadzi studia dwuletnoe, dwoe szkoły dwu i pół letnie, a i tak obrywają studenci pierwszej uczelni w Polsce, która wprowadziła drugi stopień studiów prawniczych czyli UG i to w systemie trzyletnim. Woęc komentarze w stylu dewaluacja zawodów prawniczych jest bezpodstawna, ponieważ na tych studiach w większości srudiują osoby po magisterce z administracji, więc noe rozumiem nadal tego szumu. Co do udostępniania list studentów są dostępne powszechnie w necie, trzeba tylko włożyć kilka sekund wysiłku i wygooglować. Zresztą za rok zpbaczymy jak absolwenci prawa zaocznego z UG poradzą sobie z egzaminami wstępnymi na aplikacje i wtedy będzie można dopiero wyciągnąć wnioski. A wiem sam po sobie jako student tego kierunku, że poprzeczka jaką nam postawiono na tych studiach jest bardzo wysoka, a materiał musimy opanować dwa razy szybciej niż studenci studiów stacjonarnych, bądź 5cio letnich zaocznych. Więc polecam najpierw dokształcić się w kwestii a nie hejtować rodem uczniaków na poziomie intelektualnym gimnazjum.

    Odpowiedz