Nowe rozwiązania znajdą się w nowelizacji ustawy o lasach, której projekt przyjął we wtorek rząd. Szef Związku Leśników Polskich, Bronisław Sasin powiedział IAR, że rząd z zaskoczenia chce zabrać pieniądze z kont Lasów Państwowych. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Lasy zatwierdziły swój budżet, a z początkiem nowego roku dowiadują się, że będą musiały odprowadzić 800 milionów złotych do budżetu państwa. Dlatego - zdaniem Sasina - to co proponuje rząd, to haracz i parapodatek.

Lesnicy liczą , że znajdą w Sejmie większość, która zablokuje propozycje koalicji PO - PSL. Wiceszef związku Jerzy Miliszewski uważa, że zachowanie rządu w tej sprawie przypomina działania Aleksandra Łukaszenki - zmiany wprowadzane na drodze dekretu. 

Minister środowiska Maciej Grabowski przekonywał rano w radiowej Jedynce, że zwiększenia nakładów na drogi lokalne oczekują samorządy. Tłumaczył, że drogi leśne są wykonywane i utrzymywane przez Lasy Państwowe, ale drogi gminne i powiatowe, po których jeżdżą ciężarówki z drewnem, już nie. Dlatego też potrzebne są dodatkowe środki na trasy w pobliżu lasów.

Rząd chce w tym i w przyszłym roku przejąć z kont Lasów Państwowych po 800 milionów złotych. Z tej kwoty ma przeznaczyć 650 milionów na budowę i remont dróg lokalnych. Od 2016 roku, będzie to już stała danina w wysokości 2 procent przychodów Lasów Państwowych.