Krzysztof Wierzbowski, Partner Zarządzający w kancelarii Wierzbowski Eversheds

Połączenie zawodów wymaga zmian ustawowych. W większych kancelariach dokonało się ono faktycznie już wiele lat temu. W kancelariach takich dla pozycji prawnika jego przynależność do adwokatury czy też środowiska radców prawnych nie ma znaczenia. Ważne są kwalifikacje zawodowe i kompetencje.

Sama sprawa prawa połączenia zawodów wydaje się przesądzona, teraz pytanie jak to ma nastąpić. Uważam za ważne, aby w wyniku połączenia zawód adwokata jako prawnika wykonującego wolny zawód pozostał tak uregulowany, by zapewnić niezależność, tajemnicę zawodową i zorganizowanie adwokatów na zasadzie samorządu zawodowego.

Organizacja kwalifikowanych prawników świadczących obsługę prawną na podstawie stosunku pracy (nie widzę przeszkód, żeby nazywać ich radcami prawnymi) może być odrębna lub jako część tego samego samorządu. Ważne by niezależność zawodowa adwokata nie uległa korozji wskutek zatarcia granicy między tymi, którzy działają na własny rachunek, ponosząc odpowiedzialność za swoja niezależnie wykonywaną praktykę i tymi, którzy pozostają w stosunku pracy.