Studiowanie za granicą to poznanie nowego języka i kraju, a może strata czasu i pieniędzy? Co da nam wymiana studencka? Czy to w ogóle się opłaca?

Wyjazd zagraniczny to świetny sposób na naukę, poprawę języka obcego, ale także możliwość poznania nowego kraju i kultury. Obecnie większość Uczelni bierze udział w programach pozwalających na wymianę studencką. Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej żacy mają dość spory wybór krajów i Uczelni zagranicznych.

Erasmus, Socrates - Co to jest??

Program Socrates został uruchomiony w 1995 roku przez UE. Zajmuje się rozszerzaniem współpracy europejskiej w dziedzinie edukacji. Ma kilka form obejmujących dzieci, młodzież i dorosłych. Program zajmuje się różnymi poziomami i problemami kształcenia wśród których znajduje się jeden z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej popularnych programów wymiany studenckiej Erasmus. Powstał on w 1987 roku i swoim zasięgiem obejmuje: 27 krajów Unii Europejskiej, 4 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria i 2 kraje kandydujące: Chorwacja i Turcja. Polska bierze udział w programie Erasmus od roku 1998/99. W latach 1995-2006 Erasmus wchodził w skład wspólnotowego programu Socrates, a od roku akademickiego 2007/2008 jest częścią programu „Uczenie się przez całe życie” stworzonego przez Unię Europejską w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego, przewidzianego na lata 2007-2013. Skierowany jest do uczelni, ich studentów i pracowników. Głównym jego celem i ideą jest wspieranie międzynarodowej współpracy szkół wyższych, przede wszystkim stworzenie możliwości wyjazdu studentom za granicę na część studiów i praktykę.

Jak wyjechać?

Wyjazd jest możliwy na okres od 3 miesięcy do jednego roku akademickiego. Studenci korzystający z Erasmusa są zwolnieni z czesnego w zagranicznej uczelni, a okres studiów za granicą jest zaliczony do studiów w Polsce. By móc stać się stypendystą z programem Erasmus, należy być studentem uczelni biorącej udział w programie i studiów prowadzących do uzyskania dyplomu, a także mieć ukończony pierwszy rok studiów. Najczęściej stosowanymi kryteriami są również wyniki w nauce i znajomość języka obcego, w jakim prowadzone będą studia za granicą.

Zobacz: Praktyki w Redakcji Prawnik.pl

Korzyści dla stypendysty

Program Erasmus niesie ze sobą wielorakie korzyści akademickie i pozaakademickie. W większości stypendyści decydują się na wyjazdy aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, możliwość przebywania przez dłuższy czas w obcym kraju, poznać obcą kulturę, zdobyć nowe doświadczenia, podnieść poziom wiedzy i poprawić język obcy.

Ogromną korzyścią takiego programu jest rozwój własnej osobowości. Stypendyści programu Erasmus stają się bardziej tolerancyjni, uczą się niezależności, poznają swoje możliwości, a także zdobywają umiejętności radzenia sobie przebywając z dala od domu. Podczas pobytu za granicą stają się pewniejsi siebie, dojrzalsi, niezależni.

Zobacz: Praktyki studenckie - pewna inwestycja w przyszłość

Cenne doświadczenia zdobyte w trakcie wyjazdu można w zupełności wykorzystać w przyszłości. Wzmianka w CV o tego typu wyjeździe z pewnością zapunktuje również w trakcie ubiegania się o przyszłą pracę podczas rozmowy rekrutacyjnej z przyszłym pracodawcą.

Agata Kilarska

Zobacz także:

Portal Prawnik.pl

Absolwent prawa pełnomocnikiem przed sądem?