Aplikacja trwa 10 miesięcy (2 semestry po 5 miesięcy) i jest odpłatna. Aplikacje prowadzone są w dwóch cyklach: I cykl – od września do stycznia i od lutego do czerwca (zgłoszenia na aplikacje do 31 maja); II cykl – od lutego do czerwca i od września do stycznia (zgłoszenia do 31 grudnia).

Do tej pory aplikacja była prowadzona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nowe Rozporządzenie, które weszło w życie 13 września 2008 r. ustala, że teraz ma być ona prowadzona przez Rządowe Centrum Legislacji. Aplikacja obejmuje: uczestnictwo w wykładach oraz konwersatoriach, wykonywanie zadań praktycznych, wyznaczanych przez kierownika aplikacji lub patrona.

Aplikacja jest podzielona na dwa pięciomiesięczne semestry, pierwszy semestr rozpoczyna się we wrześniu. Ma obejmować wykłady i konwersatoria oraz zadania praktyczne wyznaczane przez kierownika studiów lub patrona. Zadania praktyczne mają polegać w szczególności na opracowywaniu projektów aktów prawnych, założeń, stanowisk prawno-legislacyjnych do projektów aktów prawnych. Przedmiotem wykładów i konwersatoriów będą z uwzględnieniem odrębności gałęzi prawa i dyscyplin prawniczych: źródła prawa w Rzeczypospolitej Polskiej, metodyka pracy legislacyjnej, procedura prawodawcza, wybrane problemy legislacyjne podstawowych gałęzi prawa, standardy tworzenia prawa w państwie prawnym, prawo Unii Europejskiej i harmonizacja prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego i orzecznictwo sądowe.

Po przeprowadzeniu rozmów wstępnych z kandydatami komisja ustala listę osób zakwalifikowanych do odbycia aplikacji, biorąc pod uwagę wymagania wynikające z przepisów, a także liczbę lat pracy kandydata, w tym liczbę lat pracy związanej z legislacją, oraz potrzeby urzędów kierujących do odbycia aplikacji.

Kierownik aplikacji wyznacza aplikantowi patrona spośród osób mających wykształcenie prawnicze i co najmniej 5-letni staż pracy związanej z legislacją oraz aktualnie wykonujących pracę związaną z legislacją. Do obowiązków patrona należy zapoznanie aplikanta z podstawowymi zadaniami w legislacji.

Aplikacja kończy się egzaminem pisemnym oraz ustnym, składanym przed komisją egzaminacyjną. W razie niedostatecznego wyniku egzaminu kończącego aplikację, można zdawać go ponownie tylko jeden raz, nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.

AS