Przyszli sędziowie i prokuratorzy będą zdawali na wspólną bezpłatna aplikację, która będzie prowadzona w Szkole Sędziów i Prokuratorów w Krakowie. Konkurs na aplikację składa się z dwóch części: testu wielokrotnego wyboru oraz analizy kazusów. O dostaniu się na aplikację decydować będzie suma punktów uzyskanych z obu etapów konkursu.

Przyszli sędziowie i prokuratorzy będą musieli wykazać się znajomością m.in. prawa konstytucyjnego, cywilnego, karnego, administracyjnego, gospodarczego, europejskiego, międzynarodowego, prawa pracy i prawa spółek handlowych. Konieczna będzie także znajomość procedur: karnej, cywilnej i administracyjnej. Osoby, które nie będą przygotowane z zagadnień związanych z ustrojem sądów, prokuratury i innych organów ochrony prawnej, mogą mieć problemy z dostaniem się na aplikację.

Aplikantem może zostać osoba, która:

-jest obywatelem polskim,

-korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,

-posiada nieposzlakowaną opinię,

-nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,

-nie jest prowadzone przeciwko niej postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,

-ukończyła wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskała tytuł magistra prawa lub zagraniczne uznane w Polsce,

-została umieszczona na liście kwalifikacyjnej.

Egzamin konkursowy składa się z dwóch etapów:

-testu sprawdzającego wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa,

-pracy pisemnej sprawdzającej umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.

Zakres egzaminu obejmuje: kc, kpc, ksh, kp, kk, kpk, kks, kw, kpa, Konstytucję RP, ustrój sądów powszechnych i administracyjnych, Prawo o Prokuraturze, ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, prawo korporacji prawniczych, prawo UE łącznie z historią, prawo prywatne międzynarodowe, prawo papierów wartościowych.

Aplikacja ogólna rozpoczyna się nie później niż 3 miesiące od dnia ogłoszenia listy zakwalifikowanych po egzaminie wstępnym i trwa 12 miesięcy. W czasie aplikacji jej uczestnicy będą uczęszczali na zajęcia w KSSiP oraz praktyki w sądach, prokuraturach i innych instytucjach związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości

Na czas nauki każdemu aplikantowi wyznaczony zostanie patron-koordynator. Będzie on opiekunem merytorycznym, a przede wszystkim będzie sprawował opiekę nad przebiegiem praktyk.

Warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji. Osoby, które pomyślnie ukończą aplikację ogólną, będą mogły starać się o przyjęcie na aplikację specjalistyczną. Decyzję o przyjęciu na aplikację sędziowską albo prokuratorską Dyrektor Krajowej Szkoły będzie wydawał według kolejności umieszczenia kandydatów na liście klasyfikacyjnej aplikantów aplikacji ogólnej, do miejsca wyczerpania limitu przyjęć.

Warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk. W terminie 14 dni od zakończenia aplikacji ogólnej dyrektor Krajowej Szkoły ogłosi w BIP listę klasyfikacyjną aplikantów. Następnie każda z zamieszczonych na niej osób będzie mogła złożyć wniosek o kontynuowanie szkolenia na aplikacji prokuratorskiej lub sędziowskiej. Specjalistyczna aplikacja sądowa będzie trwała 54 miesiące, a aplikacja prokuratorska 30 miesięcy.

Trwająca 54 miesiące aplikacja sędziowska będzie obejmowała zajęcia i praktyki w Krajowej Szkole (30 miesięcy) oraz staż na stanowiskach: asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego (24 miesiące).

W trakcie stażu aplikanci sędziowscy zostaną zatrudnieni na stanowisku asystenta sędziego na czas określony, a następnie na stanowisku referendarza sądowego na czas nieokreślony. W trzydziestym miesiącu szkolenia aplikanci sędziowscy przystąpią do egzaminu sędziowskiego. Koniecznym warunkiem będzie tutaj uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk, objętych programem aplikacji.

Aplikacja prokuratorska będzie trwała 30 miesięcy i będzie również połączona z zajęciami i praktykami w Krajowej Szkole. W ostatnim miesiącu aplikacji aplikanci prokuratorscy przystąpią do egzaminu prokuratorskiego. Dyrektor Krajowej Szkoły, w terminie 14 dni od dnia zakończenia egzaminu prokuratorskiego sporządzi i przekaże ministrowi sprawiedliwości końcową listę klasyfikacyjną aplikantów, którzy zdali pozytywnie egzamin. Kolejność na liście będzie decydowała o tym, jak szybko dostaną oni propozycję podjęcia pracy na stanowisku asesora prokuratorskiego.

AS

Zobacz także:

Forum Prawnikow

Nabór na aplikację ogólną w 2009 roku