Naczelna Rada Adwokacka we współpracy z ubezpieczycielami, Rzecznikiem Ubezpieczonych i Rzecznikiem Praw Obywatelskich chce upowszechnić ubezpieczenia ochrony prawnej. Jest to rodzaj polisy, która w przypadku wystąpienia problemów prawnych pokrywa koszty sądowe i poradę adwokata.

Działalność Naczelnej Rady Adwokackiej w zakresie upowszechnienia ubezpieczenia ochrony prawnej jest kolejnym krokiem w kierunku ułatwienia dostępu do usług prawniczych w Polsce. W obliczu wysokich kosztów sądowych i adwokackich, potwierdzony niedawnym raportem Komisji Europejskiej, rozwiązanie takie jest optymalnym. W razie problemów prawnych polisa, która kosztować może około kilkudziesięciu złotych miesięcznie, pokrywa koszty sądowe i pomoc profesjonalisty.

Wciąż niska popularność w Polsce

Mimo tego, iż jest to tak pomocne rozwiązanie, w Polsce ten rodzaj ubezpieczenia to w dalszym ciągu kwestia niszowa. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy nawet z istnienia takiej możliwości, gdy tymczasem w innych krajach europejskich, ubezpieczenie takie bije rekordy popularności. Ubezpieczyć można się od konkretnego rodzaju spraw, np. cywilnych czy z zakresu prawa pracy, bądź ogólnie. Polisa zapewniać może również ochronę ubezpieczeniową w zakresie zabezpieczenia się od ryzyka poniesienia kosztów przegranego procesu.

Ryzyko powstania sporów prawnych

Ubezpieczenie Ochrony Prawnej ma chronić przed ryzykiem prowadzenia sporów prawnych i ponoszeniem kosztów z nimi związanych. Ubezpieczyciel za pomocą regularnych składek zbieranych od klientów gwarantuje im refundację m.in. kosztów sądowych, kosztów usług adwokatów i radców prawnych, kosztów postępowania egzekucyjnego, poręczenia majątkowego czy też kosztów strony przeciwnej.

Spory klientów prowadzone są wyłącznie przez odpowiednie, specjalizujące się w danej dziedzinie podmioty, dysponujące odpowiednimi uprawnieniami, tj. adwokaci lub radcowie prawni. Zakres ubezpieczenia dotyczy konkretnych rodzajów spraw co zapewnia również iż firmy ubezpieczeniowe zrekompensują koszty adwokata specjalizującego się w określonej dziedzinie prawa. W ramach polisy może być również zawarta możliwość dostępu do nielimitowanej liczby porad prawnych.

Ubezpieczenie OC a Ubezpieczenie OP

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej nie pomoże w przypadku, gdy Ubezpieczony sam poniesie szkodę, której zadośćuczynienia domaga się od strony przeciwnej. W takiej sytuacji osoba taka potrzebuje dalszej pomocy w dochodzeniu odszkodowania na drodze pozasądowej lub w razie konieczności na drodze sądowej. Idealnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie Ochrony Prawnej. Oba ubezpieczenia, Ochrony Prawnej i Odpowiedzialności Cywilnej wzajemnie się uzupełniają i jedno nie jest w stanie zastąpić drugiego, bowiem gdzie kończą się zobowiązania ubezpieczyciela OC zaczynają się obowiązki ubezpieczyciela OP.

Upowszechnianie ubezpieczenia ochrony prawnej

Rozpoczęto specjalną kampanię, która ma na celu upowszechnienie ubezpieczenia ochrony prawnej. Kampania ta jest popierana przez Ministerstwo Sprawiedliwości i również przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W dniu 16 maja 2011 roku, w Warszawie, odbędzie się konferencja naukowa pt. „Ubezpieczenie ochrony prawnej- prawnik dla przezornego Polaka”. Konferencja ta wpisuje się w program rozpowszechnienia wśród Polaków świadomości takowego ubezpieczenia, jako narzędzia umożliwiającego stały dostęp do profesjonalnych usług prawnych. W konferencji tej wezmą udział m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich - prof. Irena Lipowicz, Minister Sprawiedliwości- Krzysztof Kwiatkowski oraz Rzecznik Ubezpieczonych- Halina Olędzka. Podczas konferencji, Minister Sprawiedliwości ma przedstawić działania Ministerstwa Sprawiedliwości zmierzające do zwiększenia pomocy prawnej dla społeczeństwa i rozszerzenia dostępu do usług prawniczych. Konferencja współorganizowana przez Fundację Edukacji Ubezpieczeniowej, przy Rzeczniku Ubezpieczonych oraz Naczelną Radę Adwokacką

Dostępność usług

Zalety powszechnego ubezpieczania się w zakresie ochrony prawnej bezpośrednio korespondują i wpisują się w, nieustannie toczącą się, dyskusję o dostępności do usług prawnych. Korzyści wynikające z zabezpieczenia ryzyka uczestniczenia w sporze prawnym i konieczności poniesienia związanych z tym wydatków są interesujące zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Dotychczas, możliwość ubezpieczenia ochrony prawnej oferuje znikoma ilość firm ubezpieczeniowych. Jednak, zarówno środowisko ubezpieczeniowe jak i prawne, liczy na zmiany w tym zakresie będące konsekwencją uświadomienia Polaków jak wiele korzyści płynie ze skorzystania z takiej możliwości.

Roma Opoka

Zobacz także:

Ubezpieczenie ochrony prawnej przedmiotem konferencji

TK: sankcje za nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne niekonstytucyjne