Minister Sprawiedliwości wyznaczył terminy egzaminów zawodowych. Odbędą się one w czerwcu i składać się będą z pięciu części. Można już składać wnioski o dopuszczenie.

Łącznie do egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2011 r. przystąpi ok. 4900 osób. Planuje się, że egzaminy adwokacki i radcowski w 2011 r. przeprowadzi ok. 75 komisji egzaminacyjnych, w tym 24 komisji do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego i 51 komisji do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego.
W porównaniu do egzaminów adwokackiego i radcowskiego, które odbyły się 2010 r. przed 40 komisjami egzaminacyjnymi, łączna liczba komisji egzaminacyjnych w 2011 r. wzrośnie prawie dwukrotnie.
Ministerstwo Sprawiedliwości na swoich stronach opublikowało ważne informacje dla chcących przystąpić do egzaminów zawodowych 2011 r. Wyznaczone są już terminy pięciu części egzaminu, jak również terminy dla złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu i warunki jakie taki wniosek musi spełniać.

Egzamin adwokacki

Do egzaminu adwokackiego przystąpić mogą osoby, które odbyły aplikację adwokacką oraz osoby o których mowa w art. 66 ust. 2 ustawy- Prawo o adwokaturze. Osoby te to: doktorzy nauk prawnych, osoby, które przez okres 5 lat były zatrudnione na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego, lub asystenta prokuratora, osoby przez 5 lat wykonywujące wymagające wiedzy prawniczej czynności związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego w kancelarii, zespole, czy spółce, osoby, które przez okres pięciu lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów, osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski lub notarialny, osoby, które zajmują stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Terminy poszczególnych części egzaminu

Pierwsza część egzaminu wyznaczona jest na dzień 14 czerwca 2011 r. o godzinie 10-tej. Kolejne części na dni 15, 16 i dwa ostatnie na dzień 17 czerwca 2011 r., również o godzinie 10-tej.

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego

Wniosek taki należy złożyć w siedzibie komisji właściwej ze względu na przeprowadzoną aplikację adwokacką, a w przypadku pozostałych osób uprawnionych- w siedzibie komisji właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Wnioski należy składać w terminie do dnia 30 kwietnia 2011 r., przez wszystkie osoby uprawnione oprócz tych, które odbyły aplikację adwokacką. Tych osób dotyczy termin do 24 maja 2011 r.

Opłata egzaminacyjna wynosi 1039,50 zł. W przypadku osób, które odbyły aplikację adwokacką, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o odbyciu aplikacji adwokackiej oraz oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin adwokacki. W przypadku pozostałych osób uprawnionych należy dołączyć kwestionariusz osobowy, życiorys, informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku, oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin adwokacki, 3 zdjęcia zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych, oryginał dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej albo jego urzędowy odpis albo poświadczoną notarialnie kopię oryginału lub urzędowego odpisu dyplomu, oraz w zależności od przesłanek uprawniających do przystąpienia do egzaminu, stosowne dokumenty które świadczą o tych przesłankach.

Egzamin radcowski

Do egzaminu radcowskiego przystąpić mogą osoby, które odbyły aplikację radcowską oraz: doktorzy nauk prawnych, osoby, które przez okres 5 lat były zatrudnione na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego, lub asystenta prokuratora, osoby przez 5 lat wykonywujące wymagające wiedzy prawniczej czynności związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego w kancelarii, zespole, czy spółce, osoby, które przez okres pięciu lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów, osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski lub notarialny, osoby, które zajmują stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Terminy poszczególnych części egzaminu radcowskiego

Pierwsza część egzaminu radcowskiego wyznaczona jest na dzień 14 czerwca 2011 r., na godzinę 10-tą. Kolejne części odbędą się w dniach 15, 16 i 17 czerwca 2011 roku, również o godzinie 10-tej. W pierwszych trzech dniach odbędzie się po jednej części egzaminu, w ostatnim dniu odbędą się dwie ostatnie z pięciu części egzaminu.

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego należy złożyć w siedzibie komisji właściwej ze względu na przeprowadzoną aplikację radcowską, a w przypadku osób, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, w siedzibie komisji właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.
Czas na składanie tych wniosków mija30 kwietnia 2011 r. –jeżeli chodzi o osoby, o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o radcach prawnych. Jeżeli chodzi o osoby, które odbyły aplikację radcowską, wnioski należy składać do dnia 24 maja 2011 r.
Opłata egzaminacyjna wynosi 1039,50 zł, do wniosku należy dołączyć dowód jej uiszczenia. Oprócz dowodu do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o odbyciu aplikacji radcowskiej. W przypadku osób o których mowa w art. 25 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, do wniosku należy dołączyć kwestionariusz osobowy, życiorys, informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku, oyginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin radcowski, 3 zdjęcia zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych, oryginał dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej albo jego urzędowy odpis albo poświadczoną notarialnie kopię oryginału lub urzędowego odpisu dyplomu, oraz w zależności od przesłanek uprawniających do przystąpienia do egzaminu dokument zaświadczający istnienie powyższych przesłanek.

Egzamin adwokacki zdadzą na własnym komputerze

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości egzaminy adwokackie, aplikanci będą zdawać na własnych komputerach. Przed rozpoczęciem egzaminu, zdający otrzymają specjalne nośniki, zawierające wyłącznie oprogramowanie z edytorem tekstu i jednocześnie blokujące dostęp do danych zgromadzonych na komputerze oraz do pozostałych funkcji komputera. Na komputerze aplikanci będą rozwiązywać zadania z części od drugiej do piątej egzaminu. Ponadto podobnie jak w roku ubiegłym Ministerstwo zapewni zdającym oddzielne komputery zawierające system informacji prawnej, podłączone do drukarek. Resort sprawiedliwości przewiduje, że jedno stanowisko komputerowe będzie przypadało na pięć osób.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Aplikanci radcowscy najlepiej poradzili sobie z postępowaniem karnym

Radca prawny - specyfika zawodu zaufania publicznego

Prezes KRRP na inauguracji pierwszego rocznika aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej