Premier zaakceptował sprawozdanie Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta z rocznej działalności prokuratury w 2011 roku. Podejmując decyzję Donald Tusk brał pod uwagę całokształt działalności prokuratury, w tym fakt, że dopiero dwa lata temu prokuratura stała się w pełni niezależna- poinformowała kancelaria premiera.

Sprawozdanie Prokuratora Generalnego z rocznej działalności prokuratury w 2011 roku zawiera informacje na temat m.in. sytuacji kadrowej i finansowej prokuratury, postępowań przygotowawczych i sądowych, współpracy z podmiotami zewnętrznymi, współpracy międzynarodowej, funkcjonowania systemów informatycznych, opiniowania projektów aktów prawnych, działań usprawniających organizację pracy Prokuratury Generalnej, sądownictwa dyscyplinarnego, współpracy z Krajową Radą Prokuratury, działalności wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz działalności prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Przed podjęciem decyzji premier zapoznał się z treścią sprawozdania, stanowiskiem ministra sprawiedliwości do sprawozdania oraz informacją Prokuratora Generalnego o działaniach podejmowanych przez podległe jednostki organizacyjne prokuratury w sprawie szeroko pojętej przestępczości gospodarczej - poinformowała kancelaria premiera.

Donald Tusk zapoznał się także z rekomendacją Departamentu Kontroli i Nadzoru Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyjęcia sprawozdania Prokuratora Generalnego. Pomimo wskazanych uchybień w działalności prokuratury zdaniem DKiN nie wystąpiły przesłanki uzasadniające odrzucenie sprawozdania, określone w art. 10e ust. 5 ustawy o prokuraturze, tj. braku realizacji zadań w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw- czytamy w komunikacie.

Zobacz: SN: Prokurator w stanie spoczynku nie może być posłem

Ocena Ministra Sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości w swoim stanowisku do sprawozdania pozytywnie ocenił skuteczność prokuratury w zakresie postępowań ekstradycyjnych, administracyjnych, przygotowawczych i sądowych (pomimo wskazanych uchybień) i związanych z ułaskawieniami. Zdaniem ministra prokuratora właściwie realizowała również wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Minister pozytywnie ocenił także inicjatywy Prokuratora Generalnego zmierzające do poprawy przepisów regulujących działalność prokuratury.

Jednocześnie minister zwrócił uwagę na istotne uchybienia w działalności prokuratury w sferze polityki kadrowo - organizacyjnej w jednostkach prokuratury, postępowań przygotowawczych i postępowań przed sądami. Jako przyczynę powyższych uchybień minister identyfikuje głównie brak dostatecznego nadzoru służbowego na poszczególnych szczeblach prokuratury.

Pomimo zidentyfikowanych uchybień, premier Donald Tusk ma nadzieję, że nastąpi znacząca poprawa funkcjonowania prokuratury. Podejmując decyzję o przyjęciu sprawozdania Prokuratora Generalnego, brał pod uwagę całokształt działalności prokuratury, w tym fakt, że dopiero dwa lata temu prokuratura stała się w pełni niezależna- czytamy w komunikacie kancelarii premiera.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Prokuratorzy deklarują chęć współpracy z ministrem Gowinem

Nowa ustawa o prokuraturze konsultowana