Aplikacja jest praktyką absolwentów wydziałów prawa, która ma na celu praktyczne przygotowanie każdego z nich do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych, a w przyszłości do samodzielnego funkcjonowania na rynku. Aplikacje cieszą się w tym roku dużą popularnością.

Aplikacja jest jedną ze ścieżek, jaką absolwent studiów prawniczych może obrać jako drogę kariery. A ma w czym wybierać, gdyż dalsze kształcenie może kontynuować m.in. na aplikacji radcowskiej, adwokackiej, sędziowskiej lub prokuratorskiej poprzedzonej aplikacją ogólną czy notarialnej. Już 5 października rozpocznie się I etap egzaminów wstępnych na aplikację ogólną z kolei 24 września młodzi prawnicy zawalczą o miejsca na aplikacji radcowskiej, adwokackiej i notarialnej.

Aplikacja ogólna

Aplikacja ogólna rozpoczyna się nie później niż 3 miesiące od dnia ogłoszenia listy zakwalifikowanych po egzaminie wstępnym i trwa 12 miesięcy. W czasie aplikacji jej uczestnicy będą uczęszczali na zajęcia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz praktyki w sądach, prokuraturach i innych instytucjach związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.

Na czas nauki każdemu aplikantowi wyznaczony zostanie patron-koordynator. Będzie on opiekunem merytorycznym, a przede wszystkim będzie sprawował opiekę nad przebiegiem praktyk.

Warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji. W terminie 14 dni od zakończenia aplikacji ogólnej dyrektor Krajowej Szkoły ogłosi w BIP listę klasyfikacyjną aplikantów. Osoby, które pomyślnie ukończą aplikację ogólną, będą mogły starać się o przyjęcie na aplikację specjalistyczną. Decyzję o przyjęciu na aplikację sędziowską albo prokuratorską Dyrektor Krajowej Szkoły będzie wydawał według kolejności umieszczenia kandydatów na liście klasyfikacyjnej aplikantów aplikacji ogólnej, do miejsca wyczerpania limitu przyjęć.

Zobacz: Limit na aplikację ogólną zmniejszony

Aplikacja sędziowska i prokuratorska

Każda z zamieszczonych na liście osób, która ukończyła pomyślnie aplikację ogólną będzie mogła złożyć wniosek o kontynuowanie szkolenia na aplikacji prokuratorskiej lub sędziowskiej. Specjalistyczna aplikacja sądowa będzie trwała 54 miesiące, a aplikacja prokuratorska 30 miesięcy.

Aplikacja sędziowska trwająca 54 miesiące będzie obejmowała zajęcia i praktyki w Krajowej Szkole (30 miesięcy) oraz staż na stanowiskach: asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego (24 miesiące).

W trakcie stażu aplikanci sędziowscy zostaną zatrudnieni na stanowisku asystenta sędziego na czas określony, a następnie na stanowisku referendarza sądowego na czas nieokreślony. W trzydziestym miesiącu szkolenia aplikanci sędziowscy przystąpią do egzaminu sędziowskiego. Koniecznym warunkiem będzie tutaj uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk, objętych programem aplikacji.

Zobacz: Nowy model egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego

Aplikacja prokuratorska będzie trwała 30 miesięcy i będzie również połączona z zajęciami i praktykami w Krajowej Szkole. W ostatnim miesiącu aplikacji aplikanci prokuratorscy przystąpią do egzaminu prokuratorskiego.

Aplikacja adwokacka

W 2009 roku uległy zmianie niektóre zasady naboru na aplikację adwokacką i radcowską. Różnice dotyczyły ilości pytań testowych, obecnie test liczy 150 pytań, pozytywny wynik z egzaminu zapewnia uzyskanie co najmniej 100 pkt., czyli 66% możliwych do uzyskania punktów. Ponadto wprowadzono jednakowy test na aplikacje adwokacką i radcowską, jak też obowiązek publikacji wykazu tytułów aktów prawnych będących podstawą testu - nie później niż 90 dni przed terminem egzaminu.

Egzamin konkursowy polega na sprawdzeniu wiedzy kandydata na aplikanta adwokackiego, z zakresu prawa: konstytucyjnego, karnego, postępowania karnego, karnego skarbowego, wykroczeń, cywilnego, postępowania cywilnego, gospodarczego, spółek prawa handlowego, pracy i ubezpieczeń społecznych, rodzinnego i opiekuńczego, administracyjnego, postępowania administracyjnego, finansowego, europejskiego, ustroju sądów, samorządu adwokackiego i innych organów ochrony prawnej działających w Rzeczypospolitej Polskiej, a także warunków wykonywania zawodu adwokata i etyki tego zawodu.

Do egzaminu konkursowego mogą przystąpić osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej.

Aplikacja adwokacka trwa trzy lata i jest odpłatna. Szkolenie odbywa się pod okiem patrona w sądach, prokuraturach i kancelariach. Obejmuje ono również zajęcia teoretyczne kończące się zaliczeniami. Prowadzą je okręgowe rady adwokackie. Aplikacja kończy się złożeniem zawodowego egzaminu adwokackiego.

Zobacz: Podsumowanie przebiegu egzaminu adwokackiego i radcowskiego

Aplikacja radcowska

Aplikacja radcowska jest prowadzona przez Okręgowe Izby Radców Prawnych. Nabór na aplikacje radcowską odbywa się raz w roku formie egzaminu konkursowego jednakowego dla aplikacji adwokackiej i radcowskiej, składającego się z 150 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Uzyskanie 100 poprawnych odpowiedzi stanowi pozytywny wynik egzaminu. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze i uzyskały tytuł magistra prawa.

Aplikacja radcowska trwa obecnie 3 lata i jest odpłatna. Szkolenie odbywa się w kancelariach radcowskich lub w jednostkach organizacyjnych a co najmniej przez okres roczny w sądzie, kancelarii notarialnej i prokuraturze. Aplikant jest ponadto zobowiązany uczestniczyć w zajęciach szkoleniowych, które podlegają zaliczeniu w formie egzaminów i kolokwiów. Aplikacja kończy się egzaminem radcowskim.

Wykaz tytułów aktów prawnych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2010 r.

Na podstawie art. 75b ust. 6 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 Nr 146, poz. 1188 z późn. zm.) w zw. z art. 332 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 z późn. zm.) Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2011 r.:

Zobacz: Wykaz tytułów aktów prawnych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2010 r.

Terminy

Egzaminy wstępne na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną odbędą się w dniu 24 września 2011 roku, ale już w sierpniu chętni muszą złożyć zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu. Kandydatów obowiązują także inne terminy, które prezentujemy poniżej.

Zobacz terminy które Cię obowiązują jako aplikanta

Dokumenty

Kandydaci na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną muszą pamiętać o złożeniu szeregu dokumentów.

Zobacz wykaz dokumentów które należy złożyć tutaj

Przygotowanie do egzaminu

Nauka poprzez rozwiązywanie testów jest szczególnie przydatna w odniesieniu do egzaminów konkursowych na aplikacje. Jest to dobry sposób zweryfikowania swojego stanu wiedzy.

Sprawdź się rozwiązując testy prawnicze dostępne TUTAJ .

Przydatnym okazać się może także "Poradnik dla przyszłych aplikantów", który ma na celu wskazanie zdającym tego na co powinni zwrócić uwagę podczas przygotowań do egzaminu na aplikacje. Udostępniamy go wszystkim kandydatom nieodpłatnie TUTAJ.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Nowe formy szkolenia aplikantów

Zmiany w kształceniu prawników dyskutowane w środowisku międzynarodowym