Minister sprawiedliwości podał, że w 2008 roku egzaminy na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialna powinny odbyć się we wrześniu. Oparte powinny być o zasady, jakie obowiązywały w 2007 roku.

Dotychczas egzaminy konkursowe na aplikacje odbywały się na przełomie czerwca i lipca. Obowiązujące przepisy wymagają złożenia przez kandydatów dokumentów 45 dni przed terminem tych egzaminów, czyli w połowie maja.

Prośby studentów prawa

Wśród tych dokumentów znajduje się odpis dyplomu ukończenia studiów. Minister Sprawiedliwości podkreśla, że napływały do niego liczne prośby przedstawicieli środowiska akademickiego oraz studentów wydziałów prawa w sprawie dostosowania terminu egzaminów na aplikacje do organizacji roku akademickiego.

- W kwietniu 2007 roku problem powyższy stał się również przedmiotem wystąpienia do Ministra Sprawiedliwości Zjazdu Dziekanów i Prodziekanów Wydziałów Prawa Uniwersytetów Polskich- mówi Zbigniew Ćwiąkalski.

W związku z tym, szef resortu sprawiedliwości uznał za słuszne zorganizowanie najbliższych konkursów na aplikacje w drugiej połowie września 2008 roku.

Potrzebna zgoda korporacji

Ostateczne podjęcie decyzji w sprawie terminu konkursu na aplikacje, wymaga akceptacji organów adwokatury i radców prawnych, albowiem zasady odbywania aplikacji zawarte są w uchwałach Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych, dotyczących aplikacji. Regulaminy aplikacji adwokackiej i radcowskiej przewidują, że aplikacje rozpoczynają się 1 października, natomiast przepisy ustawy – Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych stanowią, że procedura wpisu na listę aplikantów trwa 90 dni. Naczelna Rada Adwokacka przychylnie odniosła się do wniosku Ministra Sprawiedliwości. Również Krajowa Rada Notarialna oceniła jako zasadną propozycję Ministra Sprawiedliwości przeprowadzenia egzaminów konkursowych we wrześniu 2008 roku.

- Adwokatura opowiadała się za takim rozwiązaniem już od dawna. Terminy rozpoczęcia aplikacji powinny być zgodne z terminami obron magisterskich aby możliwie największa liczba absolwentów prawa danego roku, mogła podejść do egzaminu- mówi Joanna Agacka- Indecka, prezes NRA.

Także Krajowa Rada Radców Prawnychpozytywnie odniosła się do propozycji ministra sprawiedliwości.

- Egzamin powinien odbyć się zgodnie z zasadami, jakie obowiązywały w roku ubiegłym ponieważ nie wolno zaskakiwać kandydatów zmianami w ostatniej chwili- dodaje Joanna Agacka- Indecka.