Minister Sprawiedliwości podpisał zarządzenie w sprawie naboru na aplikację ogólną. Egzamin został wyznaczony na dzień 8 sierpnia 2009 roku. Wyznaczony limit to 300 miejsc na aplikacji. Termin do złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego mija 19 czerwca 2009 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem egzamin na aplikacje ogólna odbędzie się 8 sierpnia 2009 roku o godzinie 11. Zgłoszenia można składać osobiście w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, ul. Przy Rondzie 7, lub za pośrednictwem poczty, adres do korespondencji: 31-547 Kraków, ul. Przy Rondzie 7.

Aplikantem może zostać osoba, która:

-jest obywatelem polskim,

-korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,

-posiada nieposzlakowaną opinię,

-nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,

-nie jest prowadzone przeciwko niej postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,

-ukończyła wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskała tytuł magistra prawa lub zagraniczne uznane w Polsce,

-została umieszczona na liście kwalifikacyjnej.

Egzamin konkursowy składa się z dwóch etapów:

-testu sprawdzającego wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa,

-pracy pisemnej sprawdzającej umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.

Zakres egzaminu będzie obejmował: kc, kpc, ksh, kp, kk, kpk, kks, kw, kpa, Konstytucję RP, ustrój sądów powszechnych i administracyjnych, Prawo o Prokuraturze, ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, prawo korporacji prawniczych, prawo UE łącznie z historią, prawo prywatne międzynarodowe, prawo papierów wartościowych.

Aplikacja ogólna rozpoczyna się nie później niż 3 miesiące od dnia ogłoszenia listy zakwalifikowanych po egzaminie wstępnym i trwa 12 miesięcy. W czasie aplikacji jej uczestnicy będą uczęszczali na zajęcia w KSSiP oraz praktyki w sądach, prokuraturach i innych instytucjach związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości

Na czas nauki każdemu aplikantowi wyznaczony zostanie patron-koordynator. Będzie on opiekunem merytorycznym, a przede wszystkim będzie sprawował opiekę nad przebiegiem praktyk.

Warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji. Osoby, które pomyślnie ukończą aplikację ogólną, będą mogły starać się o przyjęcie na aplikację specjalistyczną. Decyzję o przyjęciu na aplikację sędziowską albo prokuratorską Dyrektor Krajowej Szkoły będzie wydawał według kolejności umieszczenia kandydatów na liście klasyfikacyjnej aplikantów aplikacji ogólnej, do miejsca wyczerpania limitu przyjęć.



Aplikacja sędziowska trwa 54 miesiące. Składać się będzie z dwóch etapów – nauki i praktyk w KSSiP (pierwsze 30 miesięcy) oraz (w kolejnych 24 miesiącach) stażu na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego. Drugi etap kształcenie będzie się wiązał z zatrudnieniem aplikanta na podstawie umowy o pracę na czas określony na jednym z wyżej wymienionych stanowisk.



Pierwszy etap aplikacji sędziowskiej będzie kończył się dwuczęściowym egzaminem sędziowskim. Część pisemna egzaminu obejmować będzie z zadań praktycznych a część ustna kazusy. Pozytywny wynik egzaminu będzie uprawniał do rozpoczęcia stażu.







Aplikacja prokuratorska potrwa 30 miesięcy, w czasie jej odbywania aplikanci będą uczestniczyli w zajęciach w KSSiP oraz odbędą praktyki. Aplikację zakończy, analogiczny do egzaminu sędziowskiego, egzamin prokuratorski składający się z zadań praktycznych (część pisemna) i kazusów (część ustna).

Egzamin konkursowy zostanie przeprowadzony zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ustawy z dani 23 stycznia 2009 roku o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. Nr.26, poz.157 z późn.zm.), oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 kwietnia 2009 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania naboru dla kandydatów na aplikację ogólną, oraz trybu powoływania i działania zespołu konkursowego i komisji konkursowej (Dz.U. Nr.67, poz. 566).

Anna Sergiej