W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad reorganizacją sądów rejonowych. Jak podkreśla minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zmiany w sądownictwie powszechnym są nieuniknione, a te zaproponowane przez resort są bardzo dobrze przemyślane.

W ramach planowanych działań przewidywane jest zniesienie sądów rejonowych o obsadzie orzeczniczej do 14 sędziów i przekształcenie ich w wydziały zamiejscowe sąsiednich większych sądów.

Celem zmian ma być stworzenie możliwości bardziej racjonalnego wykorzystania kadry sędziowskiej. Prezes sądu rejonowego będzie mógł elastycznie zarządzać pracą podległych mu sędziów i jeśli zajdzie taka konieczność skierować ich do orzekania w wydziałach, w których obciążenie pracą jest większe. Takie rozwiązanie ma być receptą na wszelkiej maści zaległości i braki kadrowe.

Zobacz: Reforma sądownictwa powszechnego

Obecnie sędziowie nie są równomiernie obciążeni pracą, chcemy to zmienić, żeby jak najlepiej wykorzystać potencjał kadry orzeczniczej- mówi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Grzegorz Wałejko.

Przykładem może być jeden z sądów rejonowych w stolicy, do którego rocznie wpływa tyle spraw cywilnych co do 38 mniejszych sądów rejonowych w Polsce. Przy czym w stołecznym sądzie pracuje 25 sędziów, a w 38 mniejszych sądach 73- wynika ze statystyk resortu sprawiedliwości.

Zobacz: ''Iustitia'' przeciwna likwidacji sądów rejonowych

Jarosław Gowin zaznacza, także że zamiany te są niewystarczające i stanowią jeden z wielu kroków do całkowitej reorganizacji sądownictwa powszechnego, ale za to niezbędny.

Nic nie zmieni się na gorsze, wszystkie budynki sądów, etaty i wydziały zostają – podkreśla. Przeprowadzenie reformy jest przesądzone, jednak otwartą kwestią pozostają jej szczegóły- dodaje minister sprawiedliwości.

Pytany o plany likwidacji wydziałów rodzinnych, zapewnia, że resort nie przewiduje ich zniesienia na tym etapie.

Zobacz: KRP o sytuacji w prokuraturze

Resort sprawiedliwości zakłada, że reorganizacja zostanie przeprowadzona z dniem 1 lipca 2012 r.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Efektywność polskich sądów-raport

Reorganizacja sądów rejonowych konsultowana