Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości ze studentami i absolwentami prawa.Podczas spotkania dyskutowano na temat nowej drogi do zawodów prawniczych jaką proponuje resort sprawiedliwości.

MS zaprezentowało studentom oraz zgromadzonym prawnikom, założenia do projektu ustawy o Państwowych egzaminach prawniczych, który proponuje dwie drogi do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego czy też notariusz. Jedną z dróg ma być aplikacja zaś drugą , czteroletni staż pracy polegającej na wykonywaniu podstawowych czynności prawniczych. Jedna i druga droga będą prowadzić do egzaminu prawniczego drugiego stopnia, którego zdanie uprawni do posługiwania się tytułem adwokata, radcy czy notariusza.

Projekt MS

Koncepcja ministerstwa sprawiedliwości zakłada jeden wspólny, dwupoziomowy egzamin na wszystkie aplikacje prawnicze. Zdanie poziomu podstawowego egzaminu wstępnego będzie umożliwiało rozpoczęcie szkolenia na wybranej aplikacji zaś pozomu rozszerzonego, udzielanie pomocy prawnej w ograniczonym zakresie. Przewidywany jest także egzamin II stopnia , który zastąpi dotychczasowy egzamin zawodowy. Osobami uprawnionymi do podejścia do tego egzaminu będą aplikanci korporacyjni, osoby z 4-letnią praktyką prawniczą, oraz doktorzy nauk prawnych.

Limity przyjęć

Jacek Czaja, podsekretarz stanu w MS wskazywał, że opisywany model pozwoli na wypracowanie ulepszonego i proporcjonalnego systemu rozmieszczenia aplikantów na terenie całego kraju. Ma to zapewnić wyższą jakość kształcenia, oraz równomierny przyrost liczby prawników w każdej izb, lub rad, w zależności od ich wielkości i możliwości szkoleniowych. Zgodnie z nowym projektem, organy poszczególnych korporacji prawniczych co roku określałyby liczbę miejsc na aplikacjach, nie mniejszą niż minimum ustawowe ogłaszane przez Ministra Sprawiedliwości.

Dyskusja ze studentami

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski zaznaczył, że resort nie chce ograniczać dostępu do zawodów prawniczych, ale musi czuwać nad poziomem kształcenia aplikantów. Iwona Kujawa, dyrektor departamentu nadzoru nad aplikacjami prawniczymi wytłumaczyła, że testy na aplikacje korporacyjne powinny być takie same, gdyż różny stopień trudności prowadzi do nierównego traktowania zdających. MS zakłada, że już od 2009 roku adepci prawa będą zdawać egzamin pierwszego stopnia, który uprawni ich do rozpoczęcia wybranej aplikacji oraz ten sam w wersji rozszerzonej, który pozwoli im na świadczenie doradztwa prawnego w określonym zakresie.

Iwona Kujawa wspomniała, że chodzi tu o sporządzanie opinii prawnych, projektów pism procesowych, umów i innych czynności prawnych, zastępstwo w postępowaniu przed organami administracji publicznej a także zastępstwo przed sądami powszechnymi w sprawach należących do właściwości sądów rejonowych z wyłączeniem spraw z zakresu prawa karnego, rodzinnego i opiekuńczego.

Studenci prawa pytali m.in. o to czy przystępując do egzaminów prawniczych pierwszego stopnia będą musieli od razu podjąć decyzje co do wersji testu, jakiemu chcą się poddać. Dyrektor Iwona Kujawa wskazała, że będzie to konieczne z przyczyn dotyczących organizacji egzaminów. Wskazała jednak, że osoba która uzyska pozytywny wynik z podstawowej wersji egzaminu będzie mogła podjąć szkolenie na aplikacji.



Katarzyna Rychter