Przybliżenie działań resortu sprawiedliwości w zakresie modernizacji procesów zarządzania w sądownictwie powszechnym, nowa metoda szkolenia sędziów oraz przygotowania związane z tegorocznymi egzaminami zawodowymi to przedmiot spotkania Ministra Sprawiedliwości i przedstawicieli KSSiP z mediami.

Spotkanie nawiązywało do końca prac w parlamencie nad ustawą o sądach powszechnych, który zapowiadany jest na koniec czerwca. W związku z tym Minister Sprawiedliwości uznał, iż kilka kwestii wymaga podsumowania. Chodzi o kwestie takie jak działalność KSSiP, modernizacja procesów zarządzania w sądownictwie powszechnym, jak również kwestia przygotowań ministerialnych do wdrożenia nowej formy egzaminu adwokackiego, radcowskiego i notarialnego. W spotkaniu udział wzięli: Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Prokurator Prokuratury Okręgowej- dr Sylwia Morawska, SSO Anna Czapracka, Dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi- sędzia Iwona Kujawa, Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury- sędzia Leszek Pietraszko, Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ds. Aplikacji -sędzia Rafał Dzyr oraz Prezes Sądu Rejonowego w Białymstoku Tomasz Kałużny.

Program pilotażowy modernizacji sądów

Minister Kwiatkowski podkreślił jak ważne, z punktu widzenia podniesienia efektywności sądów, jest planowane poszerzenie kompetencji dyrektorów sądów. Temat efektów wdrożenia systemu pilotażowego naświetlił Prezes Sądu Rejonowego w Białymstoku, Tomasz Kałużny. Sąd Rejonowy w Białymstoku jest przykładem sukcesu wdrażania programu modernizacji. Udogodnienia takie jak Biuro Obsługi Interesanta, czytelnia akt, punkt wydawania odpisów i biuro prasowe, spowodowały, że Sąd radzi sobie na bieżąco z załatwianiem spraw. W zeszłym roku, sąd rozpatrzył 140 tys. spraw, co jest niezwykle dobrym wynikiem jak na 300 tysięczne miasto. Ważnymi elementami modernizacji są elektroniczne zarządzanie sprawą i elektroniczny obieg dokumentów. Projekt pilotażu obejmował 11 sądów. W świetle osiągnięcia przez sądy objęte projektem sukcesów, program obejmuje wdrażanie wypracowanych rozwiązań do innych jednostek.

Prezes Tomasz Kałużny podkreślił jak ważną jest zmiana mentalności pracowników sądu, co można osiągnąć poprzez odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi. Środkami są indywidualna ocenia i działanie zespołowe czyli tzw. zarządzanie przez zaangażowanie. Sąd w Białymstoku jest dobrym przykładem, był on jednym z sądów z największymi zaległościami w rozpatrywaniu spraw, aktualnie sprawy rozpatrywane są na bieżąco. Im większy wzrost wpływu spraw tym większy wzrost potrzeby na modernizację, ze względu na brak możliwości zatrudniania nowych pracowników. Aktualnie Sąd w Białymstoku ułatwia innym sądom przeprowadzenie modernizacji, niedawno organizował warsztaty w celu pomocy Sądowi w Lublinie. Zmiany w ustawie o sądownictwie powszechnym pisane są na bieżąco na podstawie doświadczeń uzyskanych z programu pilotażowego.

Minister Sprawiedliwości podkreślił, jak bardzo nieuzasadnione są głosy sugerujące że zmiany te będą eksperymentem „na żywym organizmie” bez poparcia w praktyce. Eliminuje to fakt, iż wykorzystywane są doświadczenia poszczególnych sądów biorących udział w programie pilotażowym. Prezes Sądu Rejonowego w Białymstoku zapewnił, że nawet w przypadku jeżeli ustawa nie zostałaby uchwalona, nic już nie zatrzyma tych zmian, gdyż potrzeba modernizacji jest ogromna.

Zobacz: Modernizacja zarządzania kadrami sądów powszechnych

Nowa metoda szkolenia sędziów

Powstał pilotażowy program autoanalizy orzecznictwa sędziów w postępowaniu upadłościowym. Kontrola efektów orzecznictwa i wymiana dobrych praktyk to główne podstawy programu. Program modernizacji z programem szkoleń są ze sobą ściśle sprzężone. Nie będzie modernizacji bez ekonomicznego myślenia w zarządzaniu sądami oraz zmiany postaw. Zmiana postaw nie jest możliwa bez odpowiedniego systemu szkoleń. Podstawowymi szkoleniami są szkolenia z zarządzania zasobami ludzkimi.

Szkolenia organizowane przez KSSiP

KSSiP jest beneficjentem środków unijnych i realizuje projekt doszkalania pracowników. Szkoła ma sporo zasług w procesie modernizacji i usprawniania działań sądownictwa. Uruchomiła nowy system naboru na szkolenia - drogą elektroniczną. Wybór szkoleń dla sędziów i prokuratorów pozwala na to, aby sami kształtowali swoją ścieżkę rozwoju. Nowy system szkoleń uwzględnia utworzenie modelu kompetencyjnego sędziego i prokuratora. Luka pomiędzy profilem a obecnym stanem wyznaczy kierunki szkolenia. W sierpniu zakończy się badanie na temat luk kompetencyjnych w zakresie spraw z zakresu gospodarki rynkowej. Szkoła organizuje spotkania z przedsiębiorcami w celu ustalenia zakresu luk w wiedzy gospodarczej sędziego i prokuratora. KSSiP jako pierwsza stworzyła platformę e-learningową. Ważnym jest szkolenie dotyczące kwestii zadawania pytań biegłym w sprawach gospodarczych. Na fakt dużego sukcesu szkoleń organizowanych przez Szkołę, wskazuje coraz większe zainteresowanie. Platforma e-learningowa daje gigantyczne możliwości, które łączą się z programem pilotażowym.

Szkolenie aplikantów

Równie ważnym jak szkolenia ustawiczne jest program szkoleń aplikantów. I rocznik aplikacji ogólnej rozpoczął się 30 listopada 2009 r., a zakończył się 30 listopada 2010 r. Limit miejsc na aplikacji wynosił 300 osób. Aplikację ogólną ukończyło 298 osób, z czego 150 osób dostało się aplikacje specjalistyczne: sędziowską i prokuratorską. Szkolenie na aplikacji ogólnej przechodzi już drugi rocznik. Dla trzeciego rocznika zostanie zmniejszony limit aplikantów. Z 300 zmieni się on w 200 ze względów efektywniejszego nauczania. Dokonanie pełnej oceny wprowadzonych zmian w szkoleniu oraz efektywności Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury będzie można dokonać dopiero na początku 2016 roku, kiedy to aplikanci którzy rozpoczynali jako pierwsi szkolenie w ramach aplikacji ogólnej, będą na etapie uzyskiwania etatów sędziów. Jednak już dziś można powiedzieć że rozwiązania są dobre, a ich realizacja powiodła się. Zaplecze kadrowe Szkoły jest na najwyższym poziomie. W dyspozycji Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury znajdują się aktualnie 3 budynki szkoleniowe oraz obiekt o charakterze hotelowym- Dom Aplikanta.

Zobacz: Nowe formy szkolenia aplikantów

Zadania Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na rok 2011

Podstawowe zadania na rok 2011 r. w zakresie szkolenia wstępnego to zorganizowanie pierwszego egzaminu sędziowskiego, przeprowadzenie naboru na trzeci rocznik aplikacji ogólnej, przygotowanie do rozpoczęcia drugiego rocznika aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej oraz doskonalenie programów zajęć w Szkole i praktyk aplikantów. W zakresie szkolenia ustawicznego, najistotniejsze zadania to doskonalenie programów szkoleń oraz przygotowywanie propozycji usprawnienia naboru uczestników na szkolenia ustawiczne.

Zobacz: Przyszłość Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Egzaminy zawodowe 2011

Tajniki nowej formy zdawania egzaminów zawodowych objaśniła Dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi Iwona Kujawa. Przedstawiła ona specjalny program- aplikację, dla zdających, umożliwiającą im zdawanie egzaminu na własnym komputerze. Program jest tak opracowany aby uniemożliwić zdającym korzystanie z zasobów swojego komputera w trakcie trwania egzaminu. Zdający mogli przetestować program zamieszczony na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości już na długi czas przed terminem egzaminów zawodowych. Każdy ze zdających, w każdym dniu egzaminu otrzyma osobnego pen-drive’a z zapisaną aplikacją i odpowiednimi zabezpieczeniami. Jest to spore i kosztowne przedsięwzięcie, szacowany koszt organizacji egzaminów zawodowych w tym roku to około 9 milionów złotych. Blisko tysiąc osób w komisjach będzie czuwało nad prawidłowym przebiegiem egzaminu.

Wciąż organizowane są szkolenia dla osób ze wsparcia technicznego. Osoby te będą uczestniczyły w tegorocznych egzaminach zawodowych i wraz z komisją będą czuwały nad prawidłowym przebiegiem egzaminu, tym razem od strony technicznej- informatycznej. Przeanalizowano wszelkie sugestie użytkujących próbną wersję programu, tak aby ich uwzględnienie sprawiło, że program będzie niezawodny. W dniu 26 maja 2011 r. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości odbyło się spotkanie z Przewodniczącymi komisji egzaminacyjnych I stopnia do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego i radcowskiego. Przedmiotem tego spotkania było przedstawienie kwestii organizacyjnych, dotyczących tegorocznych egzaminów zawodowych, ze szczególnym uwzględnieniem zdawania egzaminów przy użyciu sprzętu komputerowego.

Zobacz: Egzaminy adwokackie i radcowskie odbędą się w czerwcu

Roma Opoka

Zobacz także:

Nowe formy szkolenia aplikantów

Samorząd radcowski protestuje przeciwko zaproponowanym zmianom w kształceniu prawników