W kwietniu 2011 roku zakończony został pilotażowy program praktycznej nauki prawa w szkołach ponadgimnazjalnych w Łodzi. W związku z sukcesem tej akcji, Minister Sprawiedliwości oraz Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych wystosowali list do Minister Edukacji Narodowej, w którym proszą o rozważenie wprowadzenia tego przedmiotu do szkół na stałe.

Programem pilotażowym objętych zostało kilka tysięcy uczniów z ponad stu drugich klas. Zajęcia z prawa prowadziło dwudziestu pięciu doświadczonych praktyków prawa- radców prawnych. W podsumowaniu programu pilotażowego okazało się, iż 80 % wszystkich uczniów, których objął program oceniło lekcje jako potrzebne.

Zobacz: Drugi etap programu edukacji prawnej obejmie uczelnie wyższe

W związku z powyższym Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych- Maciej Bobrowicz przekazali list do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Myślą przewodnią listu jest prośba o rozważenie możliwości wprowadzenia do programu szkół ponadgimnazjalnych lekcji „praktycznej nauki prawa”.

Prawo w ramach godzin wychowawczych

Autorzy listu uwzględnili możliwe ograniczenia natury budżetowej, lokalowej i związane z potencjałem ludzkim, proponujące aby lekcje takowe odbywały się w ramach godzin przeznaczonych do dyspozycji wychowawców lub w ramach lekcji o Wiedzy i Społeczeństwie. Proponowany wymiar czasowy to około 2-4 godziny w semestrze.

Gotowość pokrycia kosztów osobowych

W liście Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych deklaruje gotowość pokrycia kosztów osobowych związanych z wprowadzeniem programu w określonym przedziale czasowym przez samorząd radców prawnych. W ocenie autorów listu, inicjatywa ta wychodzi naprzeciwko idei budowania nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego oraz stanowi wspaniały sposób na walkę z wykluczaniem prawnym Polaków.

Realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program edukacji prawniczej to ewenement w skali Europy. Co prawda zarówno w Polsce jak i innych państwach podstawowe informacje na temat porządku prawnego, a także praw i obowiązków obywatela przekazywane są na takich lekcjach jak Wiedza o Społeczeństwie, jednak na tych lekcjach brakuje praktycznych informacji prawnych.

W połowie maja ruszy drugi etap programu edukacji prawniczej, organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i samorząd radców prawnych. Tym razem program obejmie studentów uczelni wyższych nie będących wyższymi uczelniami prawniczymi.

Roma Opoka

źródło: MS

Zobacz także:

Świadomość prawna obywateli priorytetem

Inicjatywy samorządu radcowskiego