statystyki

Przestępstwo działania na szkodę spółki

23.04.2011, 10:34; Aktualizacja: 28.04.2011, 10:34

Konstrukcja przestępstwa działania na szkodę spółki budzi wiele kontrowersji wśród specjalistów prawa karnego, zarówno wśród praktyków jak i w doktrynie. Judykatura również nie stroni od wypowiedzi w tej materii. Niedawno powstał projekt nowelizacji przepisów penalizujących działanie na szkodę określonego podmiotu.

Przestępstwo działania na szkodę spółki określa art. 585 k.s.h. Zgodnie z tym artykułem, członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub likwidator, który swoim postępowaniem działa na szkodę spółki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnie. Taka sama kara grozi osobom sprawującym wymienione funkcje za nakłanianie lub udzielanie pomocy w popełnieniu tego przestępstwa. Umieszczenie przepisów o odpowiedzialności karnej w osobnym tytule wskazuje, że odpowiedzialność ta może być związana z działaniami skierowanymi przeciwko każdej spółce handlowej. Wnikliwa analiza przepisów wskazuje jednak, że chodzi o czyny, które mogą zostać popełnione z reguły tylko przeciwko spółkom kapitałowym.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane