W Warszawie odbył się Drugi Kongres Notariuszy Unii Europejskiej. Obrady, w których wzięli udział przedstawiciele notariatów państw Wspólnoty dotyczyły ogólnych aspektów bezpieczeństwa obrotu prawnego. Uczestnicy podkreślali jak ważną rolę odgrywają notariusze w powyższej dziedzinie. Mowa była także o gwarancjach bezpieczeństwa dla wielu obywateli zjednoczonej Europy, funkcjonujących w ujednoliconym systemie prawnym.

Drugi Kongres Notariuszy Unii Europejskiej odbywała się w dniach 10-12 września 2008 roku w Warszawie. Jego organizatorem była CNUE( Rada Notariatów Unii Europejskiej), która jest organizacją międzynarodową z siedzibą w Brukseli. Zrzesza ona notariaty 21 państw UE, funkcjonujące na zasadach łacińsko-germańskich.

Wydarzenie w Warszawie było już poprzedzone kongresem, który odbył się w listopadzie 2005 roku w Rzymie-miejscu podpisania Traktatu Rzymskiego, na mocy którego rozpoczęto tworzenie UE.

Decyzja o wyborze Warszawy, stolicy nowo przyjętego państwa Wspólnoty, symbolizowała rozszerzenie idei integracji europejskiej. Była również wyrazem uznania dla notariatu Polski z jego zaangażowanie w parce CNUE i poszerzanie sfery bezpieczeństwa prawnego dla swych obywateli, przedsiębiorców oraz państwa. Polskim notariuszom powierzono funkcję Komisarza Generalnego Kongresu, odpowiadającego za kwestię organizacyjne, oraz Reportera Generalnego, odpowiedzialnego za stronę naukową.

Tematem podejmowanym przez II Kongres Notariuszy UE była „ Europejska przestrzeń bezpieczeństwa prawnego: Wartość dla obywatela i rodziny-szansa dla przedsiębiorstw”. O podjęciu rozważań w powyższej dziedzinie zadecydował dynamizm gospodarczy oraz wzmożona mobilność obywateli jednych państw, którzy nawiązują relacje zawodowe lub rodzinne z obywatelami innych państw. W związku z powyższym konieczne jest aby UE odpowiedziała na potrzeby obywateli i przystosowała właściwe uregulowania prawne w celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa prawnego dla osób poruszających się po jej terytorium.

Do warszawskiego hotelu Hilton, gdzie obyło się wydarzenie przybyli notariusze z 21 krajów, wiele osobistości ze środowiska prawniczego, uniwersyteckiego oraz ze świata polityki. Ragę tego prestiżowego kongresu swoją obecnością podkreślił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski, który podczas swego wystąpienia podkreślił, iż spotkanie notariuszy przyczyni się do zapoznania z rozwiązaniami prawnymi w państwach Wspólnoty oraz pozwoli wypracować rozwiązania zmierzające do realizacji celów publicznych.

Helmut Fessler, Przewodniczący 2 Kongresu Notariuszy omówił aktywność przedstawicieli swojej grupy zawodowej w dostosowywanie prawa do wymogów zjednoczonej Europy oraz ich wkład w nowy kształt przepisów dotyczących konsumentów, przedsiębiorców oraz kredytów hipotecznych. Zaznaczył również, że notariusze zaangażowali się bardzo w tworzenie europejskiego kodeksu deontologicznego. Jego zdaniem rozważając ujednolicenie europejskich systemów prawnych, nie można pominąć odmienności wywodzących się z różnic między prawem anglosaskim („common law”) a prawem wywodzącym się z tradycji prawa rzymskiego. W tej chwili bowiem w Europie obserwuje się intensywna konkurencję między tymi dwoma systemami i dlatego istnieje konieczność oceny ich użyteczności i wartości.

Pierwsza sesja obrad, która odbyła się w czwartek 11 września poświęcona została rodzinie. Stwierdzono, iż w dziedzinie prawa rodzinnego konieczne jest usprawnienie przepływu informacji na temat dziedziczenia czy małżeńskich ustrojów majątkowych a także wypracowanie procedur uznawania orzeczeń sądowych.

„ W tej dziedzinie najważniejszą rolą notariusza jest ochrona najsłabszych by mogli być reprezentowani we wszystkich aspektach życia społecznego”- powiedział włoski notariusz Paolo Pasqualis.

Druga natomiast, piątkowa sesja obrad była poświęcona roli jaką notariusze odgrywają w kwestii ochrony konsumentów a zwłaszcza w ich relacjach z deweloperami. Rejenci muszą bowiem gwarantować tu obywatelowi ochronę prewencyjną. „ W tej dziedzinie najważniejsza jest racjonalizacja dorobku prawnego i usunięcie przestarzałych zasad prawnych”- zaznaczył Hans Schulze Nolke, profesor prawa na Uniwersytecie w Bielefeldzie w Niemczech. Liczne prace oraz badania wskazują obecność wielu przeszkód, jakie napotyka europejski konsument zamierzając dokonać zakupów transgranicznych.

Kongres dobitnie pokazał, jako model ochrony obrotu prawnego przyjęła zdecydowana większość państw. Jest to model łaciński, oparty na zasadzie prewencji. Notariusz bada w nim prawidłowość czynności prawnej i czuwa nad zabezpieczeniem interesów obu stron. Jego specyficzny status sprawia, że jest także swoistym pomostem między państwem a obywatelem.

Katarzyna Żółkowska