Podczas konferencji zorganizowanej przez portal prawnik.pl, z cyklu WOKANDA PRAWNIK.PL, która odbyła się w dniu 26 listopada 2008 roku w Warszawie, Minister Sprawiedliwości powiedział, że już 16 grudnia 2008 roku poznamy założenia , które będą stanowić podstawę do stworzenia jednej, wspólnej korporacji dla obecnych adwokatów i radców prawnych.

Pierwsza WOKANDA PRAWNIK.PL była poświęcona właśnie zagadnieniu połączenia zawodu adwokata i radcy prawnego. W dyskusji udział wziął Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ćwiąkalski, Wiceminister Sprawiedliwości Jacek Czaja, Prezesi samorządów dwóch zainteresowanych zawodów, Joanna Agacka- Indecka oraz Maciej Bobrowicz. Zaproszenie do panelu dyskusyjnego przyjęli także poseł Lewicy, Ryszard Kalisz, poseł Platformy Obywatelskiej, Jerzy Kozdroń oraz prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski.

Zdaniem Joanny Agackiej- Indeckiej, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, plany ministerstwa należałoby ocenić jako prowadzące nie do połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego, ale do zlikwidowania istniejących obecnie zawodów i stworzenia nowego. Minister Sprawiedliwości powiedział, że istotnie prace specjalnego zespołu jaki został powołany w resorcie, są prowadzone pod hasłem stworzenia „Nowej Adwokatury” nie zaś połączenia zawodów. Podkreślił jednak, że połączenie stanowi jeden z elementów tworzenia jednej korporacji.

Zdecydowanym zwolennikiem połączenia jest prezes KRRP, Maciej Bobrowicz. Podkreślił on, że zarówno bardzo zbliżone kompetencje obydwu zawodów jak i europejskie trendy wskazują jednoznacznie na konieczność połączenia.

Jako przeciwnicy połączenia zadeklarowali się prezes NRA, Joanna Agacka – Indecka oraz poseł Ryszard Kalisz, z zawodu adwokat, twórca art. 17 Konstytucji RP czyli przepisu stanowiącego o samorządach zawodowych. O konieczności zrównania uprawnień adwokatów i radców prawnych mówił natomiast Jerzy Kozdroń, poseł Platformy Obywatelskiej.

Kwestia istnienia dualizmu w zawodach prawniczych nie ma znaczenia w opinii prezesa KIG, Andrzeja Arendarskiego. Podkreślił on, że najistotniejsze z punktu widzenia przedsiębiorców jest szersza dostępność usług prawniczych.

Katarzyna Rychter

Zobacz także:

Materiał video z konferencji

http://prawnik.pl/video,1757.html