W dniu 4 stycznia 2010 roku w obecności Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, swoją oficjalną działalność w Lublinie rozpoczął e-sąd. Prowadzone w nim będą postępowania w trybie EPU (elektroniczne postępowanie upominawcze), dotyczące prostych spraw cywilnych, jak nieuregulowane rachunki za energię, gaz, Internet lub telefon. Wystarczy złożenie przez wierzyciela e-pozwu.

Pomysł utworzenia w Lublinie sądu elektronicznego pojawił się w kwietniu 2008 roku. Od tego czasu władze Lublina konsekwentnie starały się przekonać do tego Ministerstwo Sprawiedliwości.

Oferta naszego miasta w ciągu kolejnego miesiąca została przesłana do MS. Sąd elektroniczny do funkcjonowania potrzebował dobrej i szybkiej infrastruktury internetowej, dlatego na zlecenie Ratusza, firma Lubman przygotowała opinię o możliwościach technicznych istniejącej sieci szerokopasmowej w Lublinie.

Początkowo miasto planowało budowę nowej siedziby dla e-sądu od podstaw. Pozytywna opinia przekonała urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości o wystarczających możliwościach technicznych, szczególnie jeśli chodzi o lokalizację budynków u zbiegu ulicy Puławskiej i alei Solidarności. Według ekspertyzy sieć szerokopasmowa nie wymagała w tamtym rejonie dodatkowych nakładów, a znajdujący się w pobliżu światłowód był w stanie zapewnić bezpieczeństwo dla danych przesyłanych internetem. Jednak później został zaproponowany Ministerstwu już istniejący obiekt. Budynek znajdujący się przy ulicy Boczna Lubomelskiej, należał do Banku PKO S.A.

Prezydent Lublina Adam Wasilewski przyznaje, że z determinacją walczyliśmy o to, aby lokalizacja tej instytucji była właśnie u nas: Pokonaliśmy wrocławską konkurencję, przedstawiając najbardziej korzystną ofertę dla e-sądu. Negocjacje z Janem Krzysztofem Bieleckim, ówczesnym szefem banku PKO S.A, ostatecznie zakończone sukcesem, również były wyzwaniem. Procesu nie zahamowały problemy finansowe związane ze znalezieniem ponad 10 mln złotych na pozyskanie siedziby dla sądu elektronicznego; by odkupić budynek od banku, trzeba było przesunąć pieniądze z innego zadania zapisanego w budżecie miasta na ten rok. Na zmiany w budżecie zgodzili się miejscy radni.

Pracownicy nowego wydziału to 11 referendarzy, jeden sędzia oraz 20 urzędników. Długo staraliśmy się o utworzenie takiej placówki w naszym mieście. Szczęśliwie udało się nam pokonać trudności związane z odpowiednią lokalizacją i okazaliśmy się lepsi od konkurentów. Jestem dumny, że tak nowoczesna, pierwsza w kraju instytucja e-sądu powstaje właśnie w Lublinie - mówi Prezydent Adam Wasilewski.

źródło: biuro prasowe prezydenta Lublina, MS, SO w Lublinie