Trybunał Konstytucyjny uznał, że nowelizacja ustawy Prawo o adwokaturze, na mocy której zlikwidowano m.in. ustną część egzaminu adwokackiego jest zgoda z konstytucją.

Przedmiotem zaskarżenia były trzy grupy przepisów ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze. Pierwsza z nich dotyczyła dopuszczenia do zawodu adwokata bez przeprowadzenia egzaminu adwokackiego oraz dopuszczenia do egzaminu adwokackiego bez odbycia aplikacji adwokackiej. Druga obejmowała regulacje dotyczące udziału samorządu adwokackiego w przygotowaniu i przeprowadzeniu egzaminu adwokackiego. Z kolei trzecia regulowała przyjętą przez ustawodawcę formułę egzaminu adwokackiego.

Trybunał nie podzielił zarzutów wnioskodawcy stwierdzając jednocześnie, że kształtując treść zaskarżonych przepisów ustawodawca działał w granicach przysługującej mu swobody regulacyjnej.

Zobacz: Egzamin adwokacki 2013 - informacje

W ocenie Trybunału przepisy uzależniające możliwość uzyskania wpisu na listę adwokatów bez obowiązku złożenia egzaminu adwokackiego albo dopuszczenia do egzaminu adwokackiego bez odbycia aplikacji adwokackiej, od legitymowania się faktycznym wykonywaniem, przez odpowiedni czas wymagających wiedzy prawniczej, czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego, nie naruszają konstytucji. Zdaniem TK wykonywanie tych czynności przez oznaczony przez ustawodawcę czas pod kierownictwem adwokata lub radcy prawnego, pozwala nabyć doświadczenie praktyczne, a w konsekwencji - nabyć kwalifikacje wystarczające do uzyskania wpisu na listę adwokatów lub dopuszczenia do egzaminu adwokackiego. Przy czym, jak zauważa Trybunał, samorząd zawodowy adwokatów w przypadku osób ubiegających się o wpis na listę adwokatów ma możliwość weryfikacji rzeczywistego czasu ich praktyki zawodowej. Może on nadto ocenić, czy określona osoba ubiegająca się o wpis daje rękojmię należytego wykonywania zawodu adwokata- podkreśla Trybunał.

Ponadto w ocenie Trybunału samorządowi zagwarantowano wpływ na zakres, przebieg oraz ocenę wyników przeprowadzanego egzaminu adwokackiego. W związku z powyższym Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się w przepisach regulujących przygotowanie oraz przeprowadzenie tego egzaminu naruszenia konstytucji.

Zobacz: Egzamin radcowski w 2013 roku - informacje

Zdaniem Trybunału brak części ustnej egzaminu adwokackiego, wprowadzenie jako jednego z elementów egzaminu zawodowego testu jednokrotnego wyboru, wreszcie ustalenie przez ustawodawcę zakresu sprawdzanych umiejętności, to rozstrzygnięcia podjęte w wykonaniu kompetencji przyznanych ustawodawcy w art. 17 ust. 1 konstytucji. Podejmując te rozstrzygnięcia ustawodawca nie naruszył wskazanego przepisu ustawy zasadniczej- orzekł TK.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK orzekł w sprawie przedawnienia roszczeń

TK: Janosikowe tylko częściowo niekonstytucyjne