W Ministerstwie Sprawiedliwości został przygotowany projekt nowelizacji Kodeksu karnego i niektórych innych ustaw, który przewiduje, że sądy będą miały możliwość kierowania na przymusowe leczenie w warunkach izolacji w zakładzie psychiatrycznym, sprawców szczególnie niebezpiecznych przestępstw, w tym pedofilów, jeśli po odbyciu kary nadal będą zagrażać bezpieczeństwu i interesom obywateli.

Projekt zmian zaprezentowali Minister Sprawiedliwości - Jarosław Gowin oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Michał Królikowski.

Ściganie gwałtu z urzędu

- Chcemy zaostrzyć przepisy dotyczące bezwarunkowego ścigania gwałtu z urzędu - zapowiedział Minister Sprawiedliwości.

Zgodnie z projektem ściganie zgwałcenia w typie podstawowym (art. 197 § 1 i 2 Kodeksu karnego) nie będzie uzależnione od wniosku, jeżeli pełnoletni pokrzywdzony sam złoży zawiadomienie o przestępstwie. Natomiast gdy zawiadomienie o przestępstwie będzie pochodzić od osoby trzeciej, wniosek pokrzywdzonego o ściganie będzie wymagany.

Jednocześnie projekt wprowadza bezwarunkowy tryb ścigania z urzędu, gdy zgwałcenie jest zbrodnią (art. 197 § 3 i 4 Kodeksu karnego), co obejmuje również sytuację, gdy pokrzywdzony w czasie popełnienia przestępstwa był małoletni.

Zobacz: Grooming w europejskich regulacjach prawnych

Przymusowe leczenie dla niebezpiecznych przestępców

- Projekt wprowadza również nowe środki zabezpieczające wobec sprawców szczególnie niebezpiecznych przestępstw - poinformował wiceminister Michał Królikowski.

Chodzi m.in. o nowy, administracyjny tryb, polegający na zastosowaniu wobec sprawców szczególnie niebezpiecznych przestępstw, leczniczej izolacji w zakładzie psychiatrycznym, jeżeli podczas badań psychiatrycznych zostanie stwierdzone, że w związku ze swoimi zaburzeniami psychiki -takimi jak zaburzenia preferencji seksualnych lub zaburzenia osobowości- mogą oni, po wyjściu na wolność, dopuścić się przestępstw stwarzających niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.

Taki środek będzie mógł być stosowany również w stosunku do tych sprawców, którzy odbywają kary pozbawienia wolności orzeczone przed wejściem w życie niniejszej ustawy, a którzy stwarzają zagrożenie ze względu na swój stan psychiczny.

Zapisy projektu to także implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE w sprawie zwalczania niegodziwego traktowania w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci oraz pornografii dziecięcej, zastępującej decyzję ramową Rady 2004/68/WSiSW.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

RPD: Sprawca gwałtu na nieletnim powinien być ścigany z urzędu

MS: Ofiary gwałtów lepiej chronione