Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która umożliwi łatwiejszy i szybszy dostęp do jawnej księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu.

Zmienione regulacje wejdą w życie z dniem 1 grudnia 2013 r. Po tej dacie, nowym dokumentem wydawanym przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych będzie wyciąg z księgi wieczystej, obejmujący wskazane działy. Taki wyciąg będzie tańszy od odpisu, a jego cena zostanie określona w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości, wydanym w porozumieniu z ministrem finansów.

Przewidziano także przeglądanie księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu. Będzie można to zrealizować po spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, księga musi mieć wersję elektroniczną, a dane muszą być zamieszczone w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW). Po drugie, wnioskodawca musi złożyć elektroniczny wniosek zawierający prawidłowy numer księgi wieczystej. Wtedy możliwe stanie się bezpłatne przeglądanie księgi wieczystej na ekranie własnego monitora.

Nowe regulacje zakładają także możliwość wyszukania księgi wieczystej w CBDKW przez wskazane w ustawie podmioty publiczne, które będą mogły użyć do tego Internetu.

Zobacz: Hipoteka po nowelizacji - weszły w życie nowe przepisy

Nowelizacja zakłada także możliwość wyszukania ksiąg wieczystych np. po danych osobowych właściciela, co ma ułatwić i przyspieszyć ustalenie majątku dłużnika, a w efekcie zwiększyć efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych. Zasadniczo usługa ta będzie płatana, ale wskazano podmioty zwolnione z ponoszenia opłaty, wśród który będą np.: sądy, prokuratura, ZUS i organy administracji rządowej.

Ponadto nowe przepisy przewidują możliwość uzyskiwania przez Internet: odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu. Tak uzyskane dokumenty będzie można samodzielnie wydrukować i będą one pod względem prawnym równe dokumentom papierowym wydawanym przez sądy. Będzie można się nimi posłużyć w obrocie prawnym tak samo jak dokumentami urzędowymi.

Jednocześnie Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych zostanie zobowiązana do przyjmowania wniosków w postaci elektronicznej, co jednak nie oznacza rezygnacji z formy papierowej.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

TK: Wadliwe zamknięcie księgi wieczystej nie zamyka drogi sądowej dochodzenia praw