Reforma systemu wynagradzania nauczycieli oraz ograniczenia w urlopie dla poratowania zdrowia to najważniejsze zmiany wynikające z założeń do projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, które przyjęła na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów.

"Zaproponowane w założeniach zmiany porządkują niektóre aspekty pracy nauczyciela w taki sposób, aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki korzystania z zajęć realizowanych w ramach statutowych zadań szkoły, poprawić organizację pracy szkoły oraz usprawnić komunikację między nauczycielem a rodzicami uczniów"- czytamy w komunikacie prasowym po posiedzeniu Rady Ministrów.

Zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli

Projekt zakłada m.in zmianę systemu wynagradzania nauczycieli poprzez zastąpienie średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na ich wynagrodzenia.

Wskaźniki kalkulacyjne:

  • dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej,
  • dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc. kwoty bazowej,
  • dla nauczyciela mianowanego - 144 proc. kwoty bazowej,
  • dla nauczyciela dyplomowanego - 184 proc. kwoty bazowej.

"Zmiana ta nie wpłynie na łączną wysokość środków, które jednostki samorządu terytorialnego będą wydatkować na wynagrodzenia nauczycieli. Rozliczanie tych środków będzie jednak dokonywane łącznie na wszystkich stopniach awansu zawodowego, a nie jak dotychczas oddzielnie na poszczególnych stopniach tego awansu"- czytamy w komunikacie.

Mniej uprawnień socjalnych

Projekt zakłada również zniesienie niektórych uprawnień socjalnych nauczycieli. Uchylone zostaną przepisy dotyczące dodatku mieszkaniowego, zasiłku na zagospodarowanie, prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego, prawa do zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły.

Zostanie zachowana jednak zasada ochrony praw nabytych. Nauczyciel, nauczyciel-emeryt lub rencista albo pobierający nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który przed wejściem w życie ustawy korzystał z prawa do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła, lub z prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego, zachowa te uprawnienia do końca okresu, na jaki zostały mu przyznane.

Jednocześnie nauczyciele, którzy do wejścia w życie ustawy spełnią warunki otrzymania jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie, także zachowają prawo do tego zasiłku.

Zmiany w urlopach wypoczynkowych

Nowe przepisy zakładają również zmiany dotyczące wymiaru i terminu udzielenia nauczycielom urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, będzie miał wymiar 47 dni roboczych w roku. W jego ramach nauczyciel będzie miał prawo do nieprzerwanego wypoczynku przez co najmniej 28 dni kalendarzowych, a w przypadku dyrektora szkoły - 14 dni kalendarzowych. Odrębnie zostanie określony wymiar urlopu nauczyciela w roku, w którym podjął pracę po raz pierwszy.

Zobacz: TK: Ekwiwalent urlopowy dla nauczycieli niezgodny z konstytucją

Krótszy urlop dla poratowania zdrowia

Zgodnie z założeniami, urlop dla poratowania zdrowia będzie udzielany nauczycielowi w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę. Urlop ten będzie mógł być udzielany również na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Co więcej wydłużeniu ulegnie okres pracy w szkole, po którym będzie można skorzystać z tego urlopu, z 7 do 20 lat. Z kolei łączny jego wymiar w okresie całego zatrudnienia zostanie skrócony z 3 lat do 1 roku. W przypadku wykorzystywania tego urlopu w częściach, kolejnego urlopu będzie można udzielić nauczycielowi nie wcześniej niż po przepracowaniu w szkole 3 lat od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia.

Dyscyplinarki nauczycieli

Do Karty Nauczyciela zostaną ponadto wprowadzone regulacje mające na celu usprawnienie postępowania dyscyplinarnego nauczycieli. Wprowadzony zostanie centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych. Zakłada się, że rejestr ten będzie skutecznym narzędziem przeciwdziałającym możliwości zatrudnienia w szkole nauczyciela ukaranego.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

TK: Dodatki uzupełniające dla nauczycieli zgodne z konstytucją