Zastąpienie Funduszu Kościelnego obywatelskim odpisem podatkowym powinno być możliwe od 2015 roku, dlatego prace nad zmianą powinny się skończyć do końca kwietnia 2014 r. - takie ustalenia ogłosili na konferencji prasowej szef resortu cyfryzacji Michał Boni i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- Idziemy drogą konkordatową, stąd prace nad umową między rządem RP a stroną kościelną reprezentowaną przez Episkopat umocowany przez Stolicę Apostolską - podkreślił kard Nycz.

Michał Boni zaznaczył, że umowy takie jak z Kościołem Katolickim, będą zawierane ze wszystkimi kościołami, których relacje z państwem regulują osobne akty prawne, przygotowane zostanie też generalne porozumienie z wszystkimi innymi kościołami i związkami wyznaniowymi.

Kard. Nycz potwierdził, że wysokość odpisu - 0,5 proc. - jest ustalona. - Taka jest dziś sytuacja finansowa Polski. Od czegoś musimy zacząć - powiedział.

Kard. Nycz zwrócił także uwagę, że dla Kościoła Katolickiego jest ważne, by prace nad zmianą zakończyły się wiosną, bo wtedy będzie czas na promocję nowego rozwiązania. Dobre wzory można znaleźć w Hiszpanii, we Włoszech i na Węgrzech. Polegają one na łączeniu pracy ekspertów z docieraniem do ludzi przez sieć parafii- wskazał.

Zakładamy, że odpis od podatku na rzecz Kościoła albo związku wyznaniowego można będzie zadeklarować już rozliczając podatek za 2014 r. – powiedział Michał Boni.

Prace nad zastąpieniem Funduszu Kościelnego obywatelskim odpisem trwają od wiosny 2012. Projekt zakłada, że podatnicy decydowaliby o tym korzystając z prawa do przekazania 0,5-proc. podatku należnego na wybrany Kościół albo inny związek wyznaniowy. Jednocześnie z Funduszu Kościelnego zaprzestano by finansować składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne duchownych. Wiązałoby się to ze zniesieniem Funduszu Kościelnego, z którego budżet państwa przekazuje pieniądze na te składki.

Celem projektu jest przekazanie w ręce obywateli decyzji, czy i jaki kościół lub inny związek wyznaniowy wspierać. Jak podkreśla Michał Boni, to ważna zmiana, bo łączy się z realnym poczuciem wspólnoty.

PS/źródło:MAiC

Zobacz także:

Zamiast Funduszu Kościelnego odpis od podatku dochodowego 0,5 proc.