Sprawy o wykroczenia będą rejestrowane za pomocą protokołu elektronicznego- taką zmianę wprowadza przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Zgodnie z nowymi przepisami, obok protokołu elektronicznego będzie sporządzany skrócony protokół pisemny z przebiegu rozprawy. Ma on zawierać m.in.: oznaczenie sprawy, sądu, czas i miejsce, osoby uczestniczące oraz określenie jawności rozprawy i trybu postępowania.

Zgodnie z projektem, w niektórych uzasadnionych przypadkach będzie sporządzana pisemna forma protokołu na dotychczasowych zasadach. Chodzi o sytuacje, gdy elektroniczne utrwalenie przebiegu czynności nie będzie możliwe.

Protokół elektroniczny ma być podpisywany podpisem elektronicznym, który będzie gwarantował identyfikację protokolanta i rozpoznawalność ewentualnych zmian w protokole.

Dostęp do elektronicznej wersji protokołu w siedzibie sądu będą mieć: strony, obrońcy, pełnomocnicy i przedstawiciele ustawowi. W przypadku obwinionego przebywającego w zakładzie karnym - dostęp do zapisu uzyska on w administracji zakładu. Zgodnie z przepisami, strony, obrońcy i pełnomocnicy będą mieli możliwość otrzymania tylko zapisu dźwięku.

Wprowadzenie możliwości elektronicznego utrwalania przebiegu rozprawy w postaci protokołu elektronicznego wprowadza zmiany dotyczące uzasadniania wyroku. Uzasadnienie będzie przedstawiane wyłącznie w formie ustnej, bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku sądu I instancji oraz wyroku sądu odwoławczego. Konsekwencją zmienionych przepisów jest zmiana terminu do wniesienia apelacji - będzie to 7 dni roboczych (z wyjątkiem sobót) od daty ogłoszenia wyroku. W przypadku obwinionego, który nie był obecny podczas ogłoszenia wyroku i nie miał obrońcy, termin wyniesie 7 dni, ale od daty doręczenia wyroku.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Kodeksy