Dotychczasowe prace nad deregulacją dostępu do zawodów opierały się na analizach problemów wskazanych przez urzędników administracji rządowej. Teraz z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości, ten model ma ulec zmianie. Prace prowadzone będą bowiem nie tylko przez administrację rządową, ale także ze szczególnym uwzględnieniem realnego i aktywnego zaangażowania społeczeństwa.
Resort sprawiedliwości chce zaktywizować obywateli na rzecz zbierania informacji o problematycznych regulacjach bezpośrednio od osób, których dotykają. W tym celu ministerstwo opracowało koncepcję sondażowych konsultacji on-line, dzięki którym tradycyjna ścieżka prac legislacyjnych uzupełniona zostanie o zupełnie nowy element. W ten sposób kolejna transza deregulacyjna zawierać będzie propozycje zmiany przepisów wynikające nie tylko z analiz eksperckich, ale przede wszystkim realnych potrzeb i doświadczeń osób, których przepisy będą dotyczyć- przekonuje resort.
Zobacz: MS: Kolejne 104 zawody do deregulacji
Sondażowe konsultacje on-line
Pierwszy etap to uruchomienie w dniu 17 października na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości specjalnej ankiety. Za jej pomocą resort chce uzyskać od obywateli informacje o uciążliwych regulacjach blokujących dostęp do zawodów, które następnie staną się przedmiotem prac ekspertów.
Dane o konkretnych problemach zostaną wstępnie opracowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a potem przekazane do właściwych ministerstw z prośbą o ustosunkowanie się do propozycji zmian i zaprezentowanie własnych rozwiązań.
Na końcowym etapie zidentyfikowane problemy i propozycje reform zostaną poddane moderowanej dyskusji na portalu uruchomionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Zaproponowana przez resort formuła ma przyczynić się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, które jest gotowe do rozmów na temat swoich problemów - mówi Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki.
Paulina Szewioła
Zobacz także: