Naczelna Rada Adwokacka złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą Prawo o adwokaturze, rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

NRA zaskarża przepisy, zawarte w znowelizowanym rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 3 lutego 2012, dotyczące określenia minimalnych stawek za prowadzenie spraw o:

  • odszkodowanie lub zadośćuczynienie związane z warunkami wykonywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, które ustawodawca wyliczył na 120 zł;
  • postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym, gdzie za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz za stawiennictwo na rozprawie wyceniono na 240 zł, a za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz za sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia tej skargi – 120 zł;
  • prowadzenie spraw o odszkodowanie za niesłuszne skazanie lub ukaranie, aresztowanie lub zatrzymanie, w tym spraw wynikających z przepisów o uznanie za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – 120 zł.

Samorząd adwokacki uważa, że powyższe ustalenie minimalnych stawek adwokackich narusza art. 16 ust. 2 i 3 oraz art. 29 ust. 2 ustawy Prawo o adwokaturze, które mówią o uwzględnieniu przez ministra sprawiedliwości zawiłości sprawy i nakładu pracy przy określaniu minimalnych stawek adwokackich.

Zdaniem autorów wniosku minister nie uwzględnił wysiłku, jaki trzeba wnieść w poprowadzenie spraw w powyższych przedmiotach.

Zobacz serwis: Trybunał Konstytucyjny

DS/źródło: adwokatura.pl

Zobacz także:

ORA w Katowicach przeciwko likwidacji znaków opłaty sądowej

Zmiany w stawkach taksy notarialnej