Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, iż skreślenie z listy aplikantów adwokackich za brak wiedzy jest nie tylko zgodne z prawem, ale i konieczne ze względu na ochronę interesu publicznego.

Skreślenie z listy aplikantów adwokackich za brak wiedzy ma umocowanie w Konstytucji.

Stan faktyczny

NSA oddalił skargę kasacyjną byłego aplikanta na decyzję Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie skreślenia z listy aplikantów adwokackich. Skarżący zarzucił m.in. organom adwokatury, iż podjęły uchwałę o skreśleniu go z listy aplikantów adwokackich wskutek dwukrotnego niezaliczenia kolokwium, z naruszeniem przepisów.

Według wskazania skarżącego, przepisy ustawy Prawo o adwokaturze, a w szczególności art. 79 ust. 2 ww. ustawy, który przewiduje, iż okręgowa rada może skreślić aplikanta jeśli stwierdzi jego nieprzydatność do zawodu, nie przewidują, iż niezaliczenie wewnętrznego kolokwium korporacyjnego, jest równoznaczne z nieprzydatnością aplikanta do zawodu. Z tego powodu, w opinii skarżącego samo niezaliczenie kolokwium nie jest wystarczającą przesłanką do skreślenia z listy aplikantów adwokackich.

Odpowiedzialność za działania ze szkodą dla interesu publicznego

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną. Jak wskazał w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca, ponieważ samorząd adwokacki reprezentuje osoby wykonujące zawód zaufania publicznego i – na mocy art. 17 ust. 1 Konstytucji RP – sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu adwokata w granicach interesu publicznego i jego ochrony, na samorząd właśnie spada ciężar odpowiedzialności za działania osób wykonujących zawód adwokata.

Co więcej, organa adwokatury są nie tylko uprawnione ale i zobowiązane do weryfikowania wiedzy i eliminowania osób, które nie wykazują się wiedzą odpowiednią do wykonywania zawodu na odpowiednim etapie. Skutkiem braku weryfikacji członków adwokatury (a są nimi również aplikanci adwokaccy) może być ponoszenie odpowiedzialności za osoby działające ze szkodą dla interesu publicznego. Interes publiczny i jego ochrona wymagają bowiem wykazania się wiedzą konieczną do prowadzenia obsługi prawnej.

RO/źródło: adwokatura.pl

Zobacz także:

Porozumienie KRRP i KSSiP w przedmiocie szkolenia aplikantów radcowskich

System kształcenia aplikantów adwokackich wymaga zmian