statystyki

Msza w intencji Joanny Agackiej-Indeckiej

03.05.2010, 06:06; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:34
Do dnia 25 maja 2010 roku w łódzkiej katedrze odprawiana będzie msza święta w intencji ś.p. adwokat Joanny Agackiej-Indeckiej. Liturgia rozpoczyna się codziennie o godz. 8.00.

Joanna Agacka-Indecka, łódzka adwokat, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zginęła w tragicznym wypadku prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W jej uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli prawnicy z całego kraju. Według dokumentu Tricenario Gregoriano z dnia 24 lutego 1967 mszę gregoriańską należy odprawiać za jednego zmarłego w ciągu 30 kolejnych dni. Jaka jest jej geneza? Papież Grzegorz Wielki opisuje w Dialogach historię zmarłego mnicha Justusa. Po jego śmierci Grzegorz polecił przeorowi klasztoru: "Postaraj się, aby począwszy od dziś przez dni trzydzieści składana była w jego intencji ofiara. Niech nie będzie dnia, w którym nie ofiarowano by zbawczej hostii w intencji odpuszczenia jego win". Po trzydziestu dniach Justus ukazał się we śnie rodzonemu bratu mówiąc, że został dopuszczony do wspólnoty. Od VIII wieku praktyka mszy gregoriańskich rozprzestrzeniła się - najpierw w klasztorach, a później w innych kościołach. Początkowo Stolica Apostolska zaaprobowała msze gregoriańskie.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane