statystyki

Opiniodawstwo sądowo-psychiatryczne tematem konferencji

10.09.2008, 10:45; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:28
W dniach 26-28 września 2008 r. w Wiśle odbędzie się konferencja poświecona tematyce zastosowania kryminalistyki i innych nauk sądowych w opiniodawstwie sądowo-psychiatrycznym,błąd sztuki w psychiatrii, oraz psychofarmakologia sądowa.

W czasie konferencji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatrii Sądowej przedstawione zostaną potrzeby i możliwości wykorzystania w opiniodawstwie sądowo-psychiatrycznym innych nauk sądowych: kryminalistyki, medycyny sądowej, toksykologii. Psychiatrzy nie są zupełnie szkoleni w zakresie możliwości stosowania kryminalistyki w opiniodawstwie sądowo-psychiatrycznym. dlatego nie wiedzą i nie umieją takich dowodów wykorzystać. Z drugiej strony konferencja ma służyć zachęceniu kryminalistyków i medyków sądowych do poszerzania ich opinii o takie fakty i wnioski, które mogą być pomocne w odtworzeniu przebiegu przestępstwa, sposobu działania sprawcy i jego stanu psychicznego w czasie czynu. Oględziny miejsca przestępstwa nie tylko dla identyfikacji sprawcy, ale pod kątem sposobu działania (przygotowań, celowości, typowości itp.), czyli jak to np. klasyfikuje FBI: "Przestępca zaburzony i niezaburzony" (R.K. Ressler i ini: Crime classification manual, 1993; R.K. Ressler i ini: Sexual homicide. Patterns and motives, 1993). Opieranie się w opinii sądowo-psychiatrycznym wyłącznie na tym, co chce i może powiedzieć badany, powoduje powstawania błędnych ocen i wniosków.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane