Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że zatrudniony w kancelarii prawnej, którego pracodawca pokrył wydatki związane z aplikacją, jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.

Jedna z kancelarii prawnych wniosła wniosek o interpretację, czy ponoszone przez firmę koszty aplikacji zatrudnionych w niej prawników są ich przychodem i czy w związku z tym pracodawca powinien odprowadzać od nich zaliczki na podatek dochodowy. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym( PDOFizU) wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, które przysługują pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Kancelaria uznała, że zwolnienie to obejmuje również wydatki związane z aplikacjami.

Natomiast organy podatkowe uznały, że zwolnienie dotyczy wyłącznie takiego podnoszenia kwalifikacji, którego podstawą są: rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych lub rozporządzenie ministra edukacji i nauki z 3.2.2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz.U. Nr 31, poz. 216). Ponieważ wskazane rozporządzenia nie regulują kwestii związanych z odbywaniem aplikacji zwolnienie kosztów z tym związanych nie jest możliwe.

WSA uwzględnił zarzuty przedstawione w skardze i uchylił interpretację.

W ocenie sądu wiele przepisów różnych aktów prawa dotyczy podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych, zaś niektóre formy szkoleń czy kursów nie zostały uregulowane. Przepisy PDOFizU nie zawierają odesłania do określonego katalogu przepisów odrębnych, które byłyby podstawą kształcenia, koszty którego są zwolnione z podatku. W rezultacie sąd dokonując literalnej wykładni art. 21 ust. 1 pkt 90 PDOFizU uznał, że wydatki poniesione przez kancelarię prawną w związku z podnoszeniem kwalifikacji jej pracownika w formie aplikacji radcowskiej są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. W uzasadnieniu podkreślono, że w ogólnej interpretacji Ministra Finansów (DD3/033/10/KDJ/08/173) wskazano, że sformułowane przepisy odrębne użyte w art. 21 ust. 1 pkt 90 PDOFizU obejmują cały szereg aktów prawnych, z których wynika prawo pracownika do otrzymywania od pracodawcy świadczeń w związku z podnoszeniem swych kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego.

ORA Kraków