Adwokaci alarmują w sprawie nadużywania aparatu państwowego do inwigilacji obywateli, co narusza konstytucyjne gwarancje wolności jednostki.

W dniu 10 października 2009 roku w Kazimierzu Dolnym podczas obrad Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej została przyjęta uchwała nawiązująca do niedawnych działań organów państwowych w sprawach zwalczania korupcji.

Adwokaci zwracają uwagę, że stosowanie przez służby specjalne podsłuchów, fałszywych dokumentów, prowokacji i innych metod inwigilacji powinno być stosowane rozważnie i tylko wyjątkowo, a nie jako zasadniczy sposób walki z przestępczością. Palestra potępia prowokowanie inwigilowanych osób do popełniania przestępstw, zwłaszcza jeśli jedynym uzasadnieniem takich tricków operacyjnych jest jedynie wątłe przekonanie o zamiarze popełnienia przestępstwa. Takie działania pod pretekstem walki z przestępczością de facto ją inspirują. Prowadzą one do – jak czytamy w uchwale – „zatarcia granicy pomiędzy tym, co legalne, a tym, co stanowi bezprawie”. Komisja dostrzega też niebezpieczne upolitycznienie niektórych centralnych instytucji powołanych do zwalczania przestępczości.

- To wstyd, że w cywilizowanym państwie prawa, posiadającym bogate tradycje ochrony praw człowieka, po dwudziestu latach od upadku systemu totalitarnego używa się organów tego państwa dla doraźnych celów politycznych. Odbywa się to w sposób naruszający wolność obywateli i ich prawo do prywatności, gwarantowane Konstytucją i umowami międzynarodowymi. Obowiązkiem adwokatury jest strzeżenie wolności obywatelskich i dlatego piętnujemy takie niebezpieczne praktyki – powiedział adw. Piotr Sendecki, przewodniczący Komisji.

NRA/AS

Zobacz także:

Adwokaci udzielili ponad 12 tys bezpłatnych porad