Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie wniosku Krajowej Rady Sądownictwa o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych, zarzucając KRS niewłaściwy tryb postępowania. Decyzja TK zapewne nie powstrzyma Rady od ponownego zaskarżenia ustawy.

Trybunał Konstytucyjny zarzucił KRS, że nie podjęła przed napisaniem wniosku, uchwały, która by dokładnie wskazywała przedmiot i podstawę wniosku oraz naruszone przepisy Konstytucji. Z tego powodu Trybunał umorzył postępowanie.

"Iustitia" otrzymała już zwróconą przez Trybunał opinię, z którą wystąpiła do Trybunału celem wzięcia udziału w postępowaniu jako amicus curiae.

Decyzja TK zapewne nie powstrzyma Krajowej Rady Sądownictwa od zaskarżenia ustawy- czytamy w komunikacie na stronie "Iustitii". W dniu 17 lipca rozpoczyna się kolejne posiedzenie Rady, a w programie jej obrad jest ponowne podjęcie uchwały w przedmiocie zaskarżenia ustawy- poinformował Przewodniczący Rady SSN Antoni Górski.

Zobacz: Zmiany w ustroju sądów powszechnych weszły w życie

Poprzednio zaskarżoną ustawą była ustawa z 27 sierpnia 2011 r. nowelizująca Pr. u.s.p., gdyż wówczas zmiany zawarte były tylko w ustawie nowelizacyjnej - nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie. Obecnie znowelizowane Pr.u.s.p. już obowiązuje, zatem zaskarżona musi być sama "główna" ustawa, a nie jej nowelizacja.

Nie wątpimy, że tym razem Krajowa Rada Sądownictwa zadba o to, aby nikt nie mógł podnieść żadnych zarzutów formalnych przeciwko skardze - podkreśla Maciej Strączyński, Prezes SSP "Iustitia".

"Straciliśmy tylko wszyscy kilka miesięcy - zapewne ku uciesze tych, którzy ustawę przeforsowali w Sejmie. Biorąc jednak pod uwagę, że trzyletni okres rozpoznawania sprawy przez Trybunał nie jest niczym nadzwyczajnym, owe kilka miesięcy wiele nie zmienia"- ocenił.

Zobacz: KRS negatywnie o propozycji reorganizacji sądów rejonowych

Jak podkreślił Prezes Iustitii "od dłuższego czasu ustawy niezgodne z Konstytucją obowiązują w Polsce przez całe lata, zanim Trybunał rozpozna wnioski o stwierdzenie ich niekonstytucyjności. Skarg jest dużo, Trybunał jest niezbyt liczny. Można by oczywiście skład Trybunału powiększyć. To jednak wymagałoby zmiany ustawy - a tę musiałby uchwalić Sejm, ten sam, który owe niekonstytucyjne ustawy uchwala. Czy zatem może być zainteresowany tym, aby ustawy, które niejednokrotnie dają oczekiwane przez polityków efekty, zanim Trybunał zdąży je uchylić, były uchylane szybciej?".

PS/źródło:Iustitia

Zobacz także:

Iustitia obawia się odpływu asystentów sędziów z sądów

KRS: Delegowanie sędziów do sądów wyższych instancji powinno być jawne