Prezydent Bronisław Komorowski i minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zadeklarowali interwencję w kwestii przepisów podatkowych utrudniających działalność prawnikom pro publico bono. Obecnie pomoc taka nie jest zwolniona ani z podatku od towarów i usług, ani z obowiązku rejestracji w kasie fiskalnej.

Deklaracje padły podczas spotkań z przedstawicielami palestry. Okazją do pojawienia się Prezydium NRA w pałacu prezydenckim było wręczenie sprawozdania Naczelnej Rady Adwokackiej z działalności adwokatury za 2010 r.

Jak poinformowało Biuro Prasowe NRA Bronisław Komorowski zainteresował się nie tylko regulacjami hamującymi rozwój nieodpłatnego poradnictwa. Obiecał również przyjrzeć się projektowi ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, nad którym pracuje obecnie Sejm. Na uwagę głowy państwa mogą liczyć także przygotowywane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego propozycje zmian w procedurze karnej. Prezydent poparł również ideę upowszechniania w polskim społeczeństwie ubezpieczeń ochrony prawnej.

Z kolei Minister Sprawiedliwości obiecał zwrócić się do ministra finansów o zaniechanie zarówno obowiązku rejestracji w kasach fiskalnych, jak i poboru podatku od towarów i usług od porad, których adwokaci udzielą 4 czerwca, w ramach organizowanego przez Naczelną Radę Adwokacką dnia bezpłatnych porad prawnych- informuje Biuro Prasowe NRA.

Obecnie od każdej takiej porady – mimo, że nikt nie pobiera za nią wynagrodzenia – adwokat powinien naliczyć podatek. Odpowiedź w tej sprawie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej ma otrzymać w ciągu tygodnia.

PS/źródło:NRA

Zobacz także:

Szósta Konferencja Prezesów Adwokatur

Świadczenie pomocy prawnej przez prawników zagranicznych