Krajowa Rada Sądownictwa zajęła stanowisko w sprawie naruszeń niezawisłości sędziów.

Jak czytamy w stanowisku KRS " w demokratycznym państwie naturalną rzeczą jest krytyka orzeczeń sądów i prawo to nigdy nie było przez Radę kwestionowane. Od merytorycznej, ostrej, a nawet nietrafnej krytyki orzeczeń należy jednak odróżnić wypowiedzi godzące w regulacje konstytucyjne".

"Rada z najwyższym zaniepokojeniem stwierdza, że w ostatnim okresie w wypowiedziach publicznych pojawiły się głosy grupy osób, w tym polityków i dziennikarzy, kwestionujące konstytucyjne zasady i wypracowany ponad dwudziestoletni dorobek sądów związany z realizacją zasady niezawisłości sędziów i bezstronności sądów"- czytamy w stanowisku.

Zobacz:Adwokaci w obronie sędziego Tulei

"Wypowiedzi nawołujące do badania życiorysów rodzin sędziów, postulujące dobieranie składu sądzącego z uwzględnieniem pozaustawowych kryteriów rażąco godzą w zasadę niezawisłości sędziów i podważają obowiązujący porządek ustawowy"- piszą autorzy dokumentu.

Dalej wskazują, że "pojęcie niezawisłości obejmuje także wolność od zewnętrznych, nawet pośrednich nacisków na sędziego. Tymczasem szereg wypowiedzi stanowi co najmniej pośrednią formę oddziaływania na poszczególnych sędziów, jak i na całe środowisko, przez sugestię o możliwości bezpośrednich ataków personalnych w razie wydania orzeczenia nieodpowiadającego danej grupie osób".

Zobacz: KRS w obronie sędziego Tulei

"Rada przypomina, że zasada niezawisłości sędziego służy zapewnieniu uczciwego procesu sądowego i podważanie jej godzi w konstytucyjne prawo obywateli do bezstronnego rozpoznania sprawy. Bezpodstawne i nieprawdziwe są sugestie o wpływie jakichkolwiek osób na treść wydawanych orzeczeń. Ataki na poszczególnych sędziów odwołujące się także do okoliczności niezwiązanych ze sprawowaniem urzędu, w połączeniu z wypowiedziami, deklaracjami, a nawet żądaniami dobierania sędziów według wyobrażeń osób je zgłaszających, nawiązują do jednoznacznie potępionych przypadków nieprawidłowości występujących przed 1989 r."- czytamy w stanowisku.

PS/źródło:KRS

Zobacz także:

KRRP w obronie sędziowskiej niezawisłości